Çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinde ruminasyonun aracı rolü
The intermediate role of rumination in the effect of childhood traumas on resilience
- Tez No: 822122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinde ruminasyonun aracı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çocukluk çağı travmaları, psikolojik sağlamlık ve ruminasyon arasındaki ilişkiler incelenecektir. Ayrıca çocukluk çağı travmaları, psikolojik sağlamlık ve ruminasyon arasındaki ilişki incelenmiş olup, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışmaya katılmayı onaylayan gönüllü bireylere, sosyodemografik bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum), Çocukluk çağı travmaları ölçeği Türkçe formu, Ruminatif düşünce biçimi ölçeği Türkçe formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Türkçe formu uygulanmaktadır. Çalışmada, İlişkisel Tarama Modeli ve Aracı Değişken Modeli kullanılmıştır. Araştırmaya göre, çocukluk çağı travmaları, psikolojik sağlamlık ve ruminasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup, çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisinde ruminasyonun kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Analizden elde edilen bulgular da literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mediator role of rumination in the effect of childhood traumas on psychological resilience. In this direction, the relationships between childhood traumas, resilience and rumination will be examined. In addition, the relationship between childhood traumas, resilience and rumination was examined and it was examined whether these variables differed according to demographic characteristics. Sociodemographic information form (gender, age, education, marital status), Turkish form of the Childhood Trauma Scale, the Turkish form of the Ruminative Thinking Style Scale, and the Turkish form of the Short Psychological Resilience Scale are applied to the volunteers who approved to participate in the study. Relational Survey Model and Mediator Variable Model were used in the study. According to the study, a significant relationship was found between childhood traumas, resilience, and rumination, and it was determined that rumination had a partial mediator role in the effect of childhood traumas on resilience. The findings obtained from the analysis were also discussed in line with the literature.