Design & partial development of an intelligent project management tool
Akıllı bir proje yönetim aracının tasarımı ve kısmen geliştirilmesi
  1. Tez No: 822162
  2. Yazar: OĞUZHAN TÜYLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALİ METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Proje yöneticileri, projelerinin başarısını sağlamak için zamana dayalı pek çok değişkeni dikkate alarak karar almak, proje ortaklarını yönlendirmek ve denetlemek zorundadır. Günümüzde birçok bilgisayar tabanlı program, bu noktada kullanıcıların başına gelebilecek riskleri azaltmak için hizmet vermek üzere kullanılmaktadır. Projenin getirdiği bilinmezlikler bir yana, proje yöneticisi kendi gözetiminde oluşabilecek denetim boşluklarından da etkilenebilmektedir. Bu konu dikkate alınarak proje yöneticilerini insani yaklaşımlardan etkilenebilecekleri risklere karşı koruma fikri bu çalışmada ele alınmıştır. Bu çalışma sırasında, proje yöneticilerinin projenin başında öngöreceği riskler göz önünde bulundurularak, proje verilerinin saklanacağı hiyerarşik bir dosya sistemi kurulması için bir program oluşturulmuştur. Önerilen aracı kullanarak proje yöneticisine yönetim yetenekleri ile olası değişkenleri ve risk faktörlerini tahmin edebilen zamana dayalı kontrol altyapısı ile bilgisayar destekli kontrol yeteneği kazandırmayı amaçlanmıştır. Ayrıca, bir vaka çalışması yapılmış ve seçilen proje yöneticileri, oluşturulan programın yeteneklerini farklı özelliklere göre değerlendirmiştir. Bununla birlikte inşaat endüstrisi için proje başında proje yöneticilerine projenin süre ve bedelini tahmin etmesini sağlayacak makine öğrenmesi tabanlı bir yapay zeka girişimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project managers must take decisions, direct and supervise project partners by taking into account many time-based variables in the success of their projects. Today, many computer-based programs are trying to provide services to reduce the risks that may occur to users at this point. Aside from the unknowns brought by the project, the project manager can also be affected by the audit gaps that may occur under his/her supervision. Considering this issue, the idea of protecting the project managers against the risks that they may be affected by humanitarian approaches has been taken into consideration in this study. During this research, a program was created to establish a hierarchical file system where the data of the project will be stored, considering the risks that the project managers will foresee at the beginning of the project. We aim to provide the project manager with a computer-supported control capability with a time-based control infrastructure that can predict possible variables and risk factors with his/her management capabilities by using the proposed tool. In addition, a case study was conducted, and the selected project managers evaluate the capabilities of the created program based on different features. Eventually, a machine learning-based artificial intelligence initiative was carried out together for the construction industry to predict and secure the time and cost of creating project structures at the beginning of the project.