Feminist sanatta kadına şiddet olgusu
The phenomenon of violence against women in feminist art
  1. Tez No: 822164
  2. Yazar: SEDEFNUR MERVE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. OLCAY ATASEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanın var olma sürecinden bu yana sürekli karşılaşılan temel problemlerden biri olan şiddet, kaba kuvvet ve saldırganlık göstererek karşısındakine ya da kendine acı çektirme, zarar verme gibi davranışları kapsamaktadır. Kadına şiddet, anaerkil dönemden ataerkilliğe geçişte kendini göstermiştir. Süreç içerisinde güçlü tanrıça inancı yerini ataerkil ideolojiyle erkek tanrıya bırakıp kadını ikincil konuma düşürmüştür. Zamanla ataerkil düşüncenin yer etmesiyle kadın, erkeklere hizmet aracı, çocuk doğurması istenen makine, özel alana hapsedilen bir köle olarak görülüp pek çok tecavüz ve şiddet olayına maruz bırakılmıştır. Feminist düşünürler kadına şiddetin, eril dilin etkisinin güçlenmesiyle geliştiği üzerinde durmuşlardır. Toplumsal bir sorun haline gelen kadına yönelik şiddet konusu ile ilgili dünyanın birçok yerinde bildiriler sunulmuş, konferanslar düzenlenmiştir. Tek bir nedene bağlanamayan kadına şiddet eğilimi; aile kurumu, sosyo-ekonomik koşullar, erkeklerin kendilerini üstün görme anlayışı, yoksulluk gibi etmenlerle ilişkilendirilebilir. Kadınlar yaşadıkları bu eşitsizlikler ve gördükleri şiddet karşısında sürekli olarak bir var olma mücadelesi içinde olmaktadırlar. Toplumsal konuların sanatın odağına yansıması, sanat diliyle yaşama ilişkin problemlerin dile getirilmesi olağan bir yaklaşım olarak göz önünde bulundurulduğunda, kadına şiddet konusunun da sanat yoluyla ele alınması kaçınılmazdır. Bu çalışmada şiddet olgusu, kadına yönelik şiddet konusu özelinde ele alınarak, toplumsal yönden sorgulanıp, çeşitli sanat olayları ve yapıtları üzerinden örneklerle incelenmeye çalışılmıştır. Sanat tarihine bakıldığında, sanat yapıtlarında şiddet olgusunun çoğunlukla savaş sahnelerinde işlendiği gözlemlenir. Ancak daha sonra kadın ve birey kavramlarının önemi kavranmaya başlandıkça süregelen kadına şiddet olgusu ve buna başkaldıran toplumsal hareketler eşliğinde sanatta feminist yaklaşımların da ortaya çıkmaya başladığı görülmektedir. Dolayısıyla pek çok feminist sanatçı, fotoğraf, baskı, heykel, grafik, eylemler, video, performans, yerleştirme gibi sanatsal direnme yöntemlerini kullanarak kadının eril iktidar tarafından yaşadığı şiddet olgusunu odağına yerleştirerek görünür kılmışlardır. Diğer bir ifadeyle, kadınlara yaşatılan tecavüz, işkence, şiddet ve baskıları sanat yoluyla dile getirerek başka türden bir mücadele yöntemi ortaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
It covers behaviors such as causing pain to the other person or harming oneself by showing violence, brute force and aggression, which is one of the basic problems that have been constantly encountered since the human existence process. Violence against women has manifested itself in the transition from the matriarchal period to the patriarchy. In the process, the strong goddess belief was replaced by patriarchal ideology, leaving the male god and reducing the woman to a secondary position. Over time, with the emergence of patriarchal thinking, women have been seen as a means of service to men, a machine that is intended to give birth to children, a slave imprisoned in a private space and subjected to many rapes and violence. Feminist thinkers have emphasized that violence against women develops with the strengthening of the influence of masculine language. Presentations have been made and conferences have been organized in many parts of the world on the issue of violence against women, which has become a social problem. The tendency to violence against women, which cannot be attributed to a single cause, can be associated with factors such as family institution, socio-economic conditions, men's sense of self-superiority, poverty. Women are constantly in a struggle for existence in the face of these inequalities they experience and the violence they see. Considering that social issues are reflected in the focus of art and expressing life-related problems through the language of art as a usual approach, it is inevitable that the issue of violence against women will also be addressed through art. In this study, the phenomenon of violence has been considered in the context of violence against women, questioned from a social point of view, and tried to be examined with examples through various art events and works. When we look at the history of art, it is observed that the phenomenon of violence in works of art is mostly committed in war scenes. But later, as the importance of the concepts of women and the individual began to be understood, it seems that feminist approaches also began to emerge in art, accompanied by the ongoing phenomenon of violence against women and social movements that rebel against it. Therefore, many feminist artists have used artistic methods of resistance such as photography, printing, sculpture, graphics, actions, video, performance, installation, and have made the phenomenon of violence experienced by women by male power visible by placing it in focus. In other words, by expressing the rape, torture, violence and oppression inflicted on women through art, they have revealed another kind of struggle method.