Sanat ve sanat eğitiminde feminist yaklaşımlar
Feminist approaches in art and art education
  1. Tez No: 857829
  2. Yazar: GÜLAY BEYZANUR ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ÇAĞATAY İNAM KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalları ve Güzel Sanatlar Fakülteleri resim, heykel ve grafik tasarım bölümlerinde atölye dersi yürüten akademisyenlerin; feminizmin içinde barındırdığı toplumsal konulara bakış açılarını ve yürüttükleri atölye derslerindeki öğrencilerin feminizmin konularını tercih etme düzeylerini incelemektedir. Araştırmanın kuramsal çerçevesinde, feminizmin tarihsel süreç içerisinde gelişim sürecine, kadın sanatçılara ve kadın sanatçıların sanat eserlerine yer verilmiştir. Ayrıca sanat eğitiminde feminist yaklaşımına değinilmiştir. Feminizmin konularından olan; toplumsal kimlik, cinsiyet ayrımı, kadına şiddet gibi sorunların güncelliğini sürdürdüğü görülmektedir. Günceliğini koruyan bu konuların atölye derslerini yürüten akademisyenler tarafından nasıl ele alındığı ve öğrencilerin farkındalıklar, ürettikleri işlere ne derece yansıtıldığı üzerine bulgular elde etmek araştırmanın başlangıç nedeni olmuştur. Bu bağlamda, sanat ve sanat eğitiminin eleştirel aynı zamanda sorgulayıcı yönü kullanılarak, sanat eğitimcilerin ve sanat eğitimi alan öğrencilerin farkındalıkları üzerine durum analizi yapmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'deki Yükseköğretim Kuruluna bağlı Bartın Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversite'sinde atölye dersi yürüten 11 akademisyen ile elektronik posta yolu ile görüşme yapılmıştır. Görüşme soruları arasında 7 adet soru bulunmaktadır. Bu soruların 2 tanesi katılımcının kişisel bilgilerini, geri kalan 5 adet soru ise katılımcılara araştırma ile ilgili düşünceleri sorulmuştur. Görüşme sonrasında elde edilen veriler, tablo haline getirilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Bulgularda, öğrencilerin atölye ortamında ürettikleri işlerde toplumsal cinsiyet ve kadın haklarını konu tercihi olarak kullanmaları; bu öğrencilerin farkındalıklarını arttırmak adına yönelik yanıtlar, kadın ve kadın temalı eserlerin çağdaş sanatta kullanılmasına yönelik sorulan sorulara akademisyenlerin büyük çoğunluğu olumlu yanıt vermektedir. Araştırmanın sonucunda sanat ve sanat eğitiminde feminist bir yaklaşım gerekliliği yönelik iyileştirici öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, academics who conduct workshop courses in the departments of painting, sculpture and graphic design of the Faculty of Education of Education, Departments of Painting-Business Education of Universities and Faculties of Fine Arts; It examines the perspectives of the social issues of feminism and the level of the students in the workshop courses they carry out to prefer the subjects of feminism. Within the theoretical framework of the research, the development process of feminism in the historical process, women artists and works of art of women artists are included. In addition, the feminist approach in art education was mentioned. It is seen that problems such as social identity, gender discrimination and violence against women continue to be up-to-date. Obtaining findings on how these up-to-date topics are handled by academics who conduct workshop courses and the students' awareness and the degree to which they are reflected in the work they produce has been the starting reason for the research. In this context, it is aimed to analyze the situation on the awareness of art educators and students receiving art education by using the critical and questioning aspect of art education. For this purpose, 11 academicians who conduct workshop courses at Bartın University, Bolu Abant İzzet Baysal University, Dicle University, Gazi University, Marmara University, Ondokuz Mayıs University, Sivas Cumhuriyet University, Tokat Gazi Osman Paşa University, Van Yüzüncü Yıl University, affiliated to the Council of Higher Education in Turkey, were interviewed via e-mail. There are 7 questions among the interview questions. 2 of these questions were asked the personal information of the participant, and the remaining 5 questions were asked to the participants' thoughts about the research. The data obtained after the interview were tabulated and the findings were interpreted. In the findings, students use gender and women's rights as a subject preference in the works they produce in the workshop environment; The answers to these students in order to increase their awareness, and the majority of academicians give positive answers to the questions asked about the use of women's and women-themed works in contemporary art. As a result of the research, healing suggestions are presented for the necessity of a feminist approach in art and art education.