Büyüme geriliği tanılı hastalarda endokrin bozucuların araştırılması
Investigation of endocri̇ne di̇struptors in children diagnosed with growth retardation
  1. Tez No: 822167
  2. Yazar: VEZİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmamızdaki amaç endokrin bozuculardan ikisi olan Bisfenol A ve Genistein'in büyüme geriliğinin iki önemli alt grubu olan Büyüme Hormonu Eksikliği ve klinik olarak Kowarski Sendromu ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmamıza Temmuz 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran, Büyüme Hormonu Eksikliği tanısı konulan 40 hasta ve klinik olarak Kowarski Sendromu tanısı konulan 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta alındı. Hastalardan alınan serum numuneleri ile Bisfenol A ve Genistein düzeyi çalışıldı. Çalışmamıza katılan Büyüme Hormonu Eksikliği tanılı hastaların Bisfenol A düzeyleri 0.38 (0,0-4,58) ng/ml olup klinik olarak Kowarski Sendromu tanılı hastalarda bu düzey 2,07 (0,01-8,7) ng/ml olarak saptanmış olup her iki grup istatiksel olarak karşılaştırıldığında p değeri 0.001 olarak hesaplandı ve klinik olarak Kowarski Sendromu tanılı hastalarda Büyüme Hormonu Eksikliği olan hastalara göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde Bisfenol A düzeyi yüksekliği saptandı.Hasta grupları kendi içinde kız ve erkek cinsiyeti olarak karşılaştırıldığında ise Büyüme Hormonu Eksikliği tanılı hastaların 17'si kız 23'ü erkek olarak saptandı. Kız çocuklarında Bisfenol A düzeyi 0,87 (0,0-4,58) ng/ml, erkek çocuklarında ise bu düzey 0,03 (0,0-4,51) ng/ml olarak saptanmış olup p değeri 0.024 olarak hesaplandı ve iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Klinik olarak Kowarski Sendromu tanılı hasta grubu 15 kız ve 25 erkek hasta çocuk içermekteydi. Kız çocuklarında Genistein düzeyi 45,67 (41,32-54,79) ng/ml, erkek çocuklarında bu düzey 41,51 (32,35-51,52) ng/ml olarak saptanmış olup p değeri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of endocrine disruptors on growth hormone deficiency and clinical Kowarski syndrome, which are two important subgroups of growth retardation. A total of 80 patients included, which consist of 40 patients diagnosed with growth hormone deficiency and 40 patients diagnosed with clinical Kowarski syndrome, who admitted to Gaziantep University Şahinbey Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology polyclinic between June 2021 and June 2023. Genistein and Bisphenol A levels were studied with serum samples taken from the patients. Bisphenol A levels of the patients diagnosed with growth hormone deficiency and with clinical Kowarski syndrome participating in our study were 0.38 (0.0-4.58) ng/ml and 2.07 (0.01-8.7) ng/ml respectively, the p value was calculated as 0.001 and bisphenol A levels significantly higher in patients with clinical Kowarski syndrome than patients with growth hormone deficiency. When the patient groups were compared in terms of gender, 17 female and 23 male patients diagnosed with growth hormone deficiency. Bisphenol A level was found to be 0.87 (0.0-4.58) ng/ml in girls and 0.03 (0.0-4.51) ng/ml in boys and the p value was calculated as 0.024, and there was a statistically significant difference between the two groups. The group diagnosed with clinical Kowarski syndrome included 15 girls and 25 boys. Genistein level was 45.67 (41.32-54.79) ng/ml in girls and 41.51 (32.35-51.52) ng/ml in boys, p value was calculated as