Sovereignty and states' invasion of independent territories: an analysis of the U.S invasion of Baghdadi's residence in Syria.
Egemenlik ve devletlerin bağımsız bölgeleri işgali: ABD'nin Bağdadi'nin Suriye'deki yerini işgal etmesine ilişkin bir analiz.
- Tez No: 822168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MOHAMMAD BASHİR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez, normatif egemenlik kavramı ile uluslararası örgütün ve devletlerin sınır ötesi yargı yetkisi konusunun, tamamı ulusal çıkarlar veya askeri güç yoluyla teröristleri yakalama arayışı için uluslararası normları ve yasaları ne ölçüde engelleyebileceğini veya ihlal edebileceğini tartışır. Bu tez, uluslararası yasalara ve Birleşmiş Milletler normlarına uygun olarak, ABD'nin Suriye'de Bağdadi'nin öldürülmesindeki rolünü açıklamak için ikincil niteliksel veriler kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırma dört farklı bölümde yazılmıştır. Birinci bölüm makalenin giriş bölümüdür. İkinciden üçüncüye kadar olan bölümler, araştırmanın ana konseptinin mevcut literatürlerini içerir. Dördüncü bölüm, makalenin sonuç bölümüdür ve bunu seçilen referanslar takip eder.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the relationship between the normative concept of sovereignty and the extent to which the issue of extraterritorial jurisdiction of the international organization and states can hamper or violate international norms and laws all for national interest or for the quest to apprehend terrorist through Military might. This thesis is done using secondary qualitative data to describing the United States role in the killing of Baghdadi in Syria in line with international laws and norms of the United Nations. This research is written in four distinctive chapters. The first chapter is the introductory part of the paper. The second through the third chapters contains the extant literatures of the major concept of the research. The fourth chapter is the conclusion of the paper, followed by the selected references.