Büyüme üzerine kantitatif genetik araştırmalar: Genotip çevre etkileşimi, akrabalı yetişme ve üniformite problemi
Quantitative genetic studies on growth: Genotype environment interaction, inbreeding and the uniformity problem
- Tez No: 822184
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Parazitoloji, Ziraat, Genetics, Parasitology, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez projesi kantitatif genetik temelinde büyümeyi üç farklı konu ile ele almaktadır. Büyüme dönemindeki farklı yumurtacı tavuk genotiplerinde iç içe geçmiş besleme ve parazit çevrelerinde genotip çevre etkileşimi, farklı akraba çiftleştirmelerinden elde edilen akrabalı yetişmiş Japon bıldırcını palazlarının büyüme döneminde maruz kaldıkları parazit enfestasyonuna verecekleri tepkiler ve Japon bıldırcınlarında üniformite için büyümenin bir fonksiyonu olarak ele alınan canlı ağırlığın kalıntısına ait fenotiplere ilişkin genetik parametrelerin tahmin edilmesi bu tez projesinin konularıdır. Genotip çevre etkileşimi kapsamında yapılan çalışma, beslenme ortamında yapılan değişikliğin genotiplerin akar enfestasyonuna verdikleri tepkilerde değişikliklere neden olduğunu göstermektedir. Akrabalı yetişmiş bıldırcınlar ile yapılan çalışmada büyüme üzerine akrabalı yetiştirme depresyonu gözlenmiştir. Ayrıca aynı akrabalı yetiştirme depresyonunun büyüme üzerindeki şiddetinin, farklı akraba çiftleşmelerine göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Üniform büyümenin irdelendiği çalışmada ise kalıntı varyansının içinde genetik bir varyansın olduğu ve bunun ayıklanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis project deals with growth based on quantitative genetics with three different topics. Genotype-environment interaction in interwoven feeding and parasite environments in different laying hen genotypes during growth period, the responses of inbred Japanese quails obtained from different inbreedings to parasite infestation during the growing period and estimation of genetic parameters related to phenotypes of body weight residual considered as a function of growth for uniformity in Japanese quails are the subjects of this thesis project. The study carried out within the scope of genotype-environment interaction shows that changes in the feeding environment cause changes in the responses of genotypes to mite infestation. In a study with inbred quails, inbreeding depression was observed upon growth. It was also observed that the severity of inbreeding depression on growth differed between different inbreeding matings. In the study in which uniform growth was examined, it was observed that there was genetic variance in the residual variance.