Kafeinin bazı geçiş metalleri ile çoklu sistemde komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The synthesis of the complexes of caffeine with the some trans metals in multiple system and elucidation of the structures
  1. Tez No: 822185
  2. Yazar: EMRE ORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sunulan tez çalışmasında Co(II), Ni(II), Cu(II), Pd(II) ve Pt(II) geçiş metallerinin sulu çözeltilerinde; kafein, potasyum tiyosiyanat, 8-hidroksi kinolin, etilendiamin, nikotinamid, adenin, teofilin, m-nitro anilin, p-brom fenol, p-Br-2,6-bis(hidroksimetil)fenol ve schiff bazılarını içeren çoklu ligand karışımlarımları ile kompleksler sentezlendi. Schiff bazları; L-asparagin, L-fenil alanin ve L-glutamin amino asitleri ile furfuraldehit ve 2-hidroksi-1-naftaldehit reaksiyonlarından elde edildi. Sentez metotu olarak reflux (geri destilasyon) yöntemi seçildi. Sentezlenen kompleks bileşiklerin hazırlanması ve yapılarının aydınlatılması için fiziko-kimyasal analiz (Elementel analiz, magnetik moment ve iletlenlik ölçümleri, erime noktası tayini), spektroskopik analiz (UV/Visible, FTIR, LC-MS, SEM, EDX ve XRD-Powder) ve termal analiz (TG/DTA) yöntemlerinden yararlanıldı. Sentezlenen komplekslerin yapısal karakterizasyonundan sonra biyolojik uygulanabilirlik bakımından antimikrobiyal aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In the presented thesis study, in aqueous solutions of transition metals Co(II), Ni(II), Cu(II), Pd(II) and Pt(II); complexes with multiple ligand mixtures including caffeine, potassium thiocyanate, 8-hydroxy quinoline, ethylenediamine, nicotinamide, adenine, theophylline, m-nitro aniline, p-bromophenol, p-Br-2,6-bis(hydroxymethyl)phenol and schiff bases synthesized. Schiff bases; L-asparagine was obtained from the reactions of L-phenylalanine and L-glutamine amino acids with furfuraldehyde and 2-hydroxy-1-naphthaldehyde. Reflux (back distillation) method was chosen as the synthesis method. For the preparation of synthesized complex compounds and elucidation of their structures physico-chemical analysis (Elemental analysis, magnetic moment and conductivity measurements, melting point determination), spectroscopic analysis (UV/Visible, FTIR, LC-MS, SEM, EDX and XRD-Powder) and thermal analysis (TG/DTA) methods were used. After the structural characterization of the synthesized complexes, their antimicrobial activities were investigated in terms of biological applicability.