A multi depot vehicle routing problem with time window for daily planned maintenance and repairment planning
Günlük planlı bakım ve onarım planlaması için zaman pencereli çok depolu araç rotalama problemi
  1. Tez No: 822188
  2. Yazar: ELİF TORU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ALBEY, DR. GÖRKEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kocaeli/Dilovası bölgesinde üretim yapan bir kompresör üreticisi, Marmara bölgesi ve çevresinin ertesi günkü bakım ve onarım talebini karşılamak için günlük olarak araç rotalama ve personel planlaması yapmaktadır. Servis planlamasından önce servis türleri ve süreleri müşteri ile kararlaştırılır. Planlama günü mevcut araçlar ve operatörleri belirlidir, başlangıç ve bitiş noktaları çalışanların evleridir. Tüm talepler, müşteriler tarafından verilen zaman pencerelerinde karşılanır. Araç yönlendirmesi tüm taleplere cevap verecek şekilde planlanır. Problem, Zaman Pencereli Çok Depolu Araç Rotalama problemi (MDVRPTW) olarak ele alınmaktadır ve bir karma tamsayılı doğrusal programlama modeli geliştirilmiştir. Matematiksel model çözümü şirketin 3.000-6.000 bakım talep problemini çözmeye yeterlidir. Arıza ve parça değişimi taleplerinin araç rotalaması ve satış sonrasın hizmet tarafına gelen büyük örnekleri çözmek için, kısa sürede iyi bir çözüm sağlayan bir kümeleme buluşsal yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A compressor manufacturer producing in Kocaeli/Dilovası region makes vehicle routing and employee planning daily to fulfill the maintenance and repair requests of the Marmara region and its surroundings the next day. The service types and times are agreed upon with the customer before service planning. The vehicles and their respective operators for a given planning day are known, with the service personnel's starting and ending points being the residences. All the planned services must be satisfied in the time windows customers give. We deal the issue as a multi-depot vehicle routing problem with time windows (MDVRPTW) and construct a mixed-integer linear programming framework. The mathematical model solution is sufficient to solve the company's 3.000-6.000 maintenance demand problems. A clustering heuristic that provides a good solution in a short time has been developed to solve large instances of malfunction and part replacement requests coming to the vehicle routing and after-sales service side.