Cheney-Sharma operatörlerinin kuvvet serisi istatistiksel yakınsaklığı
Power series statistical convergence of Cheney-Sharma operators
- Tez No: 822187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SÖYLEMEZ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölüm kaynak araştırması olup, tezde faydalanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde lineer pozitif operatör, süreklilik modülü, kuvvet serisi yoğunluk, kuvvet serisi istatistiksel yakınsaklık gibi temel tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde Cheney-Sharma operatörünün tanımı verilerek, yaklaşım ve koruma özelliklerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölüm orjinal sonuçlar içermektedir. Bu bölümde Cheney-Sharma operatörlerinin kuvvet serisi istatistiksel yakınsaklığı ve yaklaşım hızı verilmiştir, yaklaşım hızı problemi, süreklilik modülü ve Lipschitz sürekli fonksiyonlar için elde edilmiştir. Son bölüm ise sonuçlar ve öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first section is devoted to the introduction. The second section is the literature review and covers the sources used in the thesis. In the third section, basic definitions and theorems such as linear positive operator, modulus of continuity, power series density, power series statistical convergence are given. In the fourth section, the Cheney-Sharma operator is defined and its approximation and preserving properties are discussed. The fifth section contains the original results. In this section, the power series statistical convergence and of Cheney-Sharma operators are given, the rate of approximation problem is obtained by means of modulus of continuity and Lipschitz continuous functions.