Türk hukuku ve Kuzey Kıbrıs hukukunda vergi kaçakçılığı suçu
Tax evasion offence in Turkish law and Northern Cyprus law
  1. Tez No: 822250
  2. Yazar: ONUR CİDDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışmamızın amacı, Türk hukukunda düzenlenmiş olan vergi kaçakçılığı suçu ile Kuzey Kıbrıs hukukunda düzenlenen hileli vergi suçunun irdelenmesi suretiyle, her iki hukuk sisteminde düzenlenen aynı nitelikteki suç tiplerinin karşılaştırmalı incelemesini ortaya koymaktır. Çalışmamızda, vergi kaçakçılığı suçu ve hileli vergi suçu, düzenlendikleri hukuk sistemlerine uygun olarak, suç tipi inceleme metodu çerçevesinde tipiklik, hukuka aykırılık ve kusurluluk unsurlarına ayrılarak ayrı ayrı incelenmiştir. Her iki hukuk sistemi özelinde suçların, özel görünüş biçimleri ile suçun cezası ve ceza ilişkisini ortadan kaldıran hallere çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmamızın neticesinde, Türk hukukunda düzenlenen vergi kaçakçılığı suçu ile Kuzey Kıbrıs hukukunda yer alan hileli vergi suçunun, düzenlenmiş bulundukları hukuk sistemleri özelinde, olumlu ve olumsuz yönleri ortaya koyulmuştur. Bu tespit ortaya koyulurken, öğretide yer alan görüşler ve yargı kararlarından yararlanılmıştır. Çalışmanın içerisinde, her iki ülke uygulamasındaki hukuki sorunlara da her iki ülkesin ceza hukuku sistemleri çerçevesinde çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Vergi kaçakçılığı suç tipi özelinde, Türk hukukunda terk edilmiş olan, Kuzey Kıbrıs hukukundaki mevcut sistemin, suçun düzenleniş amacını her açıdan daha iyi karşıladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the tax evasion offence regulated in Turkish law and the fraudulent tax crime regulated in Northern Cyprus law, and to present a comparative analysis of the same types of crimes regulated in both legal systems. In our study, tax evasion crime and fraudulent tax crime were examined separately in accordance with the legal systems in which they were regulated, within the framework of the crime type examination method, by dividing them into typicality, illegality and flaw. In the second and third part of our study, the cases that eliminate the relationship between crimes and special appearances and the punishment of crime and punishment are given in detail in both legal systems. As a result of our study, the positive and negative aspects of the tax evasion offence regulated in Turkish law and the fraudulent tax crime in the Northern Cyprus law, in particular the legal systems in which they are regulated, have been revealed. While determining this determination, opinions and judicial decisions in the doctrine were used. Within the scope of the study, it has been tried to offer solutions to the legal problems in the practice of both countries within the framework of the criminal law systems of both countries. It has been concluded that the current system in Northern Cyprus law, which has been abandoned in Turkish law, in terms of the tax evasion offence type, meets the purpose of the crime better in every aspect.