Rasyona farklı seviyelerde ilave edilen kırmızı biber (Capsicum annuum LL.) yağının büyüyen bıldırcınlarda performans, karkas özellikleri ve bazı serum parametrelerine etkisi
Effect of red pepper (Capsicum annuum L.) oil addition to the diet at different levels on performance, carcass traits and some serum parameters in growing quails
  1. Tez No: 822259
  2. Yazar: İLKER GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma büyüyen bıldırcın rasyonlarına farklı seviyelerde ilave edilen kırmızı biber yağının performans, karkas ve bazı serum parametrelerine etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Denemede toplam 300 adet günlük yaşta ve karışık cinsiyetteki bıldırcın her birinde 10 civciv bulunan 6 tekerrürlü 5 muamele grubuna rastgele dağıtılmıştır. Denemede kullanılan hayvanlar 35 gün boyunca 0, 300, 600, 900 ve 1200 mg/kg kırmızı biber yağı ilave edilerek oluşturulan rasyonlarla yemlenmiştir. Deneme boyunca, yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir. Denemeden elde edilen sonuçlara göre, rasyona kırmızı biber yağı ilavesinin performans, karkas parametreleri ve iç organ ağırlıkları üzerine etkisi istatistiki olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of adding different levels of red pepper oil to quail diets on performance, slaughtering characteristics, and some serum parameters. For this purpose, a total of 300 day-old and mixed-sex quail chicks were randomly assigned to 5 treatment groups with 6 replicates of 10 chicks each. Experimental animals were fed for 35 days with 5 different diets prepared by adding 0, 300, 600, 900 or 1200 mg/kg red pepper oil. During the experiment, quails were given ad-libitum feed and water. According to the results of the experiment, the effect of adding red pepper oil to the diet on the performance, carcass traits and visceral weights of the quails was statistically insignificant. Triglyceride and TAS concentrations of serum were significantly affected by the addition of red pepper oil to the diet. The highest triglyceride and TAS levels in the group with 300 mg/kg red pepper oil added; however, the lowest triglyceride and TAS levels were obtained in the groups supplemented with 600 mg/kg and 1200 mg/kg red pepper oil, respectively. According to this study findings, it can be said that the addition of red pepper oil to the diet in growing quails has a positive effect on serum triglyceride and TAS concentrations when used up to 600 mg/kg in the diet, without adverse effects on performance and carcass characteristics.