Uluslararası hukukta insanlığın ortak mirası kavramı ve uzay kaynaklarının keşfi ve kullanımı
The concept of common heritage of mankind and exploration and use of space resources in international law
- Tez No: 822291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERAT LALE AKKUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Uzay hukuku uluslararası hukukun güncel ve önemli alanlarından biridir. İnsanlığın ortak mirası kavramı da uluslararası hukukun mekânsal kuralları arasında kendine yer bulmakta ve uzaya dair kurallar bakımından önemli etkiler doğurmaktadır. Bu bağlamda uluslararası hukukta insanlığın ortak mirası kavramı ve uzay kaynaklarının keşfi ve kullanımı çalışması bu iki önemli alanın birbiriyle ilişkisini ele alarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İnsanlığın ortak mirası kavramının insan genomu, biyolojik çeşitlilik gibi farklı konulara sirayet ettiği görülse de bu konular çalışmanın kapsamı dışında tutulmuştur. Ortaya konulan bu çalışmanın Ay Antlaşması'nı kabul eden Türkiye bakımından da önemli sonuçları olduğu düşünülmekte ve bu antlaşma da detaylıca değerlendirilmektedir. Sonuç olarak ise insanlığın ortak mirası kavramına yer veren Ay Antlaşması'nın uluslararası hukukta etki ve değer kaybettiği dolayısıyla güncel uygulamada atıl bırakıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Space law is an important and current field of law. The concept of the common heritage of mankind also takes place in the spatial rules of the law and it brings important effects to bear, in terms of spatial rules. In this sense, the concept of common heritage of mankind and work of space mining aim at contributing to the literature by discussing the relationship of these two important fields. Human genome of humanity's common heritage concept is excluded although it is seen to carry over different subjects like biological diversity. This study is thought to have important results for Türkiye which has accepted the Moon Agreement and it is also evaluated thoroghly. As a result, it is seen that The Moon Agreement which allows for the concept common heritage of mankind is seen to be inactivated in current practice as it has lost in value and impact.