Kuyumculukta mine tekniği uygulamaları ve yeni tasarımlar
Enamelling technique and application in jewelry
- Tez No: 822320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kuyumculukta mine tekniği kullanımını araştırmak, bu sanatın içinde benimsenmiş temel teknikleri belirlemek ve bu temel tekniklere göre eserler üretmektir. Bu temel amaç kapsamında öncelikle mine sanatının tarihi incelenmiştir. Dünya sanat tarihiyle paralel olarak mine sanatında yaşanan değişme ve gelişmeler incelemeye alınmıştır. Mine sanatının kullanım alanları özelleştirilerek kuyumculuktaki teknikler ve malzemeler belirlenmiştir. Belirlenen bu tekniklerin sıklıkla kullanılan dördü ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Bu teknikler, Kolezyon, Champlevé, boyama mine ve Plique-â-Jour'dur. Yapılan literatür taramasına ek olarak, çalışma kapsamında basılı kaynaklardan ulaşılabilen 20 eser incelenmiştir. Teknik özellikleri araştırılan bu eserlere ilişkin eser tanıtım kartları oluşturulmuştur. İncelenen bu eserlerde de sıklıkla kullanılan tekniklerin literatürde belirlenen tekniklerin aynısı olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamında da bu teknikler kapsamında 15 farklı eser oluşturulmuştur. Bu eserlerden Champlevé tekniği benimsenerek üretilen yüzüğün tüm üretim aşamaları ayrıntılı olarak verilmiştir. Oluşturulan tüm eserlere ilişkin eser tanıtım kartları da oluşturulmuştur. Eser üretim sürecinde birtakım zorluklarla karşılaşılmıştır. Bunlardan ilki, minenin hassas ve aşırı kırılgan bir yapıda olmasından dolayı çalışma sırasında istenen uygulamaların yapılmasında yaşanan zorluklardır. Bir diğer zorluk ise mine uygulamasının ardından eserin sonlandırılması için gerekli ısıl işlemlerin yapılamamasıdır. Bu durum da minenin kuyumculuktaki kullanım alanını daraltmaktadır. Elde edilen ve gözlemlenen bu bulgulardan yola çıkarak, minenin çalışılması güç, hassas ve değişikliklere izin vermeyen bir materyal olduğu, alanda yapılan yeterli sayıda uygulamalı çalışma olmadığı belirlenmiştir. Daha nitelikli mine uygulamaları için daha fazla sayıda uygulamalı çalışmaya ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purposes of this study are to investigate the usage of enameling in jewelry, to determine the basic techniques adopted in this art and to produce original works based these basic techniques of enameling. Within the scope of these purposes, first of all, the history of enamel art was examined. In parallel with the world art history, the changes and developments in the enameling were examined. The use of enamel art was prioritized and the special techniques and materials used in enameling jewelry were determined. Four of these techniques, which are frequently used, were introduced in detail. These techniques are Cloisonné, Champlevé, painting enamel and Plique-â-Jour. Upon the detailed literature review of enameling, 20 works, which were accessible by printed sources, were examined. For these works, the information cards were prepared in which technical characteristics of these works were defined. It has been observed that the techniques frequently used in these works are the same as those determined in the literature review phase of the study. The first phase of the study was ended with the work examination and the second phase of the study, the artist created four different products based on the pre-determined basic techniques of enameling. All of the production stages of the ring, which was produced based on the Champlevé technique, were presented in detail with the photographs. The information cards were prepared for these works, too. In the works production process, several difficulties were met. The first of these issues is the high- sensitivity and extremely fragile structure of the enamel. The other difficulty is the inability to carry out the necessary heat treatments to finalize the product after the enamel application. This issue has resulted in a narrow usage area of enamel in jewelry. Based on the literature review and observations in this study, it has been determined that enamel is a difficult and sensitive material that may not allow a substantial change. In summary, it has been concluded that there are not enough applied studies in the field. It has been determined that more applied studies are needed for more qualified enamel applications in jewelry.