PSO algorithm for optimal placement of photovoltaic in distribution system
Fotovoltaikin dağitim sistemine optimal yerleştirilmesi için PSO algoritmasi
  1. Tez No: 822372
  2. Yazar: ISAM TAHA ALI ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMOUD H. K. ALDABABSA, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALİD O.MOH. YAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Fotovoltaik (PV) teknolojisinin gelişimi, CO2 emisyonlarını düşürürken ve çevreyi korurken dünyanın artan enerji ihtiyaçlarını karşılamada umut vaat ediyor. Dağıtım sistemindeki PV paneli konumu, bir bütün olarak sistemin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bir dağıtım sistemindeki PV paneller için en iyi yerin belirlenmesi gerekir, ancak bu, birçok gereksinimi olan zor bir iştir. Particle Swarm Optimization (PSO) algoritmasının bu durumda optimizasyon sorunlarını çözmek için etkili olduğu görülmüştür. PSO algoritması, kuş sürülerinin davranışını simüle eden metasezgisel bir optimizasyon yöntemidir. Optimum çözümler bulmak için yenilenebilir enerji sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır. PV panel yerleşimi bağlamında, PSO algoritması, bir dağıtım sistemindeki PV panellerinin optimum konumu, boyutu ve yönünü aramak için kullanılabilir. Algoritma, kısıtlamaları karşılayan ve hedefleri karşılayan en uygun yerleşimi bulmak için güç kayıpları, voltaj kararlılığı ve sistem kapasitesi gibi çeşitli faktörleri dikkate alır. PSO algoritmasının geleneksel optimizasyon tekniklerine göre basitlik, esneklik ve hızlı yakınsama gibi çeşitli avantajları vardır. Çeşitli hedefler ve kısıtlamalarla başa çıkabildiği için zorlu optimizasyon sorunlarını çözmek için mükemmel bir araçtır. Sonuç olarak, PSO algoritması, performansı en üst düzeye çıkarmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunu kolaylaştırmak için bir dağıtım sisteminde PV panellerin nereye yerleştirilmesi gerektiğini belirlemek için yararlı bir araç olabilir. E-TAP, kapsamlı güç sistemi analizi için son teknoloji bir programdır. Bu çalışmada, E-TAP yazılımı ile dağıtım sistemini (IEEE-5 BusBar) analiz etmek için Newton Raphson Metodu (NR) kullanıldı, tüm güç sistemi voltaj seviyesi, kayıplar, yük akışı vb. elde edildi. NR ve PSO algoritması için Matlab programının kodu ile PV sistemini bağlamak için optimum konumu BasBar ve boyutu bulun, öncesi ve sonrası voltaj seviyesini bulun ve PV sisteminin optimum konumu ve boyutunu kullanarak seviyenin arttığını görün.
Özet (Çeviri)
The progress made in the technology of photo voltaic (PV) has demonstrated potential in addressing the global demand for energy, reducing carbon dioxide (CO2) emissions, and safeguarding the ecosystem. The positioning of PV panels within the distribution network can considerably influence the overall system efficiency.. The best location for PV panels in a distribution system must be determined, however this is a difficult task with many requirements. In this case, tackling optimization problems has proven to be successful with the Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm. A meta-heuristic optimization technique called the PSO algorithm mimics the behavior of bird flocks. It has been extensively used to identify the best solutions in many different industries, including renewable energy systems.The use of PSO algorithms to find the appropriate location and size of solar panels in the electrical grid system.The program looks at a number of variables, including power losses, voltage stability, and system capacity, to identify the best location that complies with the requirements and achieves the goals. The PSO algorithm has a number of benefits over conventional optimization methods, including ease of use, adaptability, and quick convergence. It utilizes a variety of standards to address a variety of issues in accordance with the goals. In order to enhance performance and make the integration of renewable energy sources easier, the PSO algorithm can be a valuable tool for figuring out where PV panels should be installed in a distribution system. E-TAP is a cutting-edge program for comprehensive power system analysis. In this work used Newton Raphson Method(NR) to analysis distribution system (IEEE-5 Bus Bar) with E-TAP software we get all power system voltage level, losses, load flow…etc. by code of Mat lab program for NR and PSO algorithm find the optimum location Bas Bar and size to connect PV system, find out voltage level before and after and see the level improving by using optimal location and size of PV system.