Sosyal politika açısından değerler eğitimi
Values education in terms of social policy
- Tez No: 822371
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırmada sosyal politikanın başat amaçlarından sosyal bütünleşmenin sağlanmasına yönelik Türkiye'deki on iki yıllık zorunlu eğitim süresince uygulanan değerler eğitiminin etkili olup olmadığını tespit etmek amaçlanmaktadır. Zira sosyal politika bilim dalı açısından önem arz eden sosyal bütünleşme için Türk alanyazınında hangi araçların kullanıldığının ve bu araçların etkili olup olmadığının tespit edilmesine yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama desenine göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini Beşiktaş ve Kâğıthane ilçelerinde eğitim gören 4.389 lise son sınıf öğrencisi; örneklemini ise 585 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma için“Sosyal Bütünleşme Ölçeği”geliştirilmiştir. Ölçeğin, birinci ve ikinci yarı örnekleminden elde edilen verilerle gerçekleştirilen yapısal geçerlik ve güvenirlik analizleri sonucunda 17 madde ve 3 boyut (sosyal sermaye, prososyal davranışlar ve sosyokültürel uyum) ile yapısal olarak geçerli ve yüksek derecede güvenilir bir ölçme aracı olduğu görülmüştür. Ölçek formunda yer alan maddelere ait frekans analizleri ile madde ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Ayrıca Bağımsız Örneklem T Testi ve Anova Testi ile Tamhane's T2 Post Hoc Testinden faydalanılmıştır. Araştırmada değerler eğitiminin, sosyal bütünleşmenin sağlanması için gerekli olan tutum ve davranışları biçimlendiren ve yönlendiren değerleri bireylere kazandırmada kısmen etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte sosyal bütünleşmeyi sağlayan değerlerin kazandırılmasına yönelik uygulanan değerler eğitiminin erkek öğrencilere kıyasla kız öğrenciler üzerinde daha fazla etkili olduğu, LGS ile Yerleşilen Anadolu Lisesinde ve Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören öğrencilere kıyasla Anadolu Lisesinde ve Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim gören öğrenciler üzerinde daha fazla etkili olduğu belirlenmiş; ancak sosyoekonomik çevre ile belirtilen değerler eğitimi arasında istatistiksel olarak önemli bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine whether the values education applied during the twelve year compulsory education in Turkey is effective or not, in order to ensure social integration, one of the main goals of social policy. Up to now, it hasn't been encountered such a research about which tools were used and if they were effective or not at Turkish literature which is so important for social integration. This research has been designed using descriptive survey model which is one of the quantitative research method. 4389 twelfth grade high school students who have educated in Beşiktaş and Kâğıthane generates the research universe and 585 is the sample size. For this research“Social Integration Scale”has been designed. At the end of the construct validity and reliability analysis which have been executed with the datas (they have been gotten using the first and the second half samples of the scale) it seems that with 17 items and 3 dimensions (social capital, prosocial behaviours, socioculturel adaptation) it is structurally valid and highly reliable measurement tool. Findings were interpreted with frequency analysis and mean, standart deviation calculations on scale form. Also, Unpaired T Test and Anova Test, Tamhane's T2 Post Hoc Test were used. In the research, it has been concluded that values education is partially effective in gaining individuals the values that shape and direct the attitudes and behaviors necessary for social integration. In addition to this, it is detected that values education which is necessary to get social integration is more effective on girls than boys. Also it is more effective on students who have educated at Anatolian High School and Anatolian Religious High School than the students who have educated at Vocational and Technical High School and Anatolian High School (their students have settled into these schools by LGS exam). However, there isn't an important difference between socioeconomical environment and values education statistically.