Varis Yolçiyev'in Metamorfoz romanının toplumdilbilimsel açıdan incelenmesi
A sociolinguistic analysis of Varis Yolçiyev's Metamorphosis novel
  1. Tez No: 822416
  2. Yazar: CEMİLE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Toplumdilbilim, dil ve toplum arasındaki ilişkiyi, dil kullanımı bağlamında ele alarak dilin toplumsal cinsiyet, eğitim düzeyi, yaş, nezaket stratejileri ve toplumsal sınıf ile ilişkisini ve tüm bu değişkelerin dil kullanımı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Dil kullanımı ile birlikte konuşma dili, yazı dili, resmi dil, lehçe, şive, ağız, argo, jargon, kod, kod değiştirme, kod karıştırma, iki dillilik, geçer dil, kırma diller ve karma diller, sosyolekt, idyolekt ve yapay dil gibi dil türlerini, dil ilişkilerini ve bu bağlamda dillerin birbirlerini nasıl etkilediği de toplumdilbilimin araştırma alanlarındandır. Çağdaş Azerbaycan Edebiyatının önemli isimlerinden Varis Yolçiyev, başarısıyla çeşitli yazarlık ödülleri almış olan ve eserleri dünyanın çeşitli üniversitelerinde yer alan önemli bir yazardır. Bu çalışmada, yazarın 2013 yılında kaleme aldığı“Metamorfoz”adlı eseri, toplumdilbilimsel bağlamda roman içerisinde yer alan ve başlangıçta birbirini tanımayan yedi karakterin olay örgüsü boyunca iletişimleri sırasında kullandıkları dil toplumsal cinsiyet, eğitim, nezaket, toplumsal sınıf, coğrafya ve dil ilişkileri bağlamında incelenmiştir. Literatürdeki çalışmalara uygun olarak yazarın kahramanlar vasıtasıyla ortaya koyduğu dilde, değişkenlerin dil kullanımında etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The sociolinguistics explores the relationship between, language and society in the context of language use, and the relationship of language with gender, educational level, age, politeness strategies and social class, and the effects of all these variations on language use. Along with the use of language, spoken language, written language, official language, dialect, slang, jargon, code, code changing, code mixing, bilingualism, creoles, pidgines and mixed languages, sociolect, idiolect and artificial language are also research areas of sociolinguistics. Varis Yolçuyev, one of the prominent figures of Modern Azerbaijani Literature, has been granted several literature awards and his books have been used as textbooks in several universities all over the world. In this thesis, the language use of seven characters who did not know each other in the beginning in his novel Metamorphosis, which he wrote in 2013, was sociolinguistically analyzed in terms of gender, educational level, politeness, social class, geography and language contact. Compatible with the literature, the above mentioned variables were important in the language use of the characters.