Tirotoksikozlu hastalarda kemik turnover belirteçlerinin tiroid fonksiyon testleri ile korelasyonu
Correlations between bone turnover markers and thyroid function tests in thyrotoxic patients
- Tez No: 822529
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tirotoksikoz kemik yeniden yapılanma siklusunun artmasıyla karakterizedir ve sekonder osteoporoz nedenlerindendir. Kemik yapım-yıkım belirteçlerinde artışa neden olur. Yüksek tiroid hormon düzeylerine maruz kalındığında kemik mineral yoğunluğunda azalma görülebilir. Çalışmamızda, tirotoksikozlu hastalarda kemik turnover belirteçlerinin tiroid fonksiyon testleri ile korelasyonunu prospektif çalışma ile araştırdık. Çalışmamıza Mart 2021-Nisan 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ile Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı polikliniklerine başvuran, aktif tirotoksikozdaki ve kemik metabolizmasına etkileyecek hastalığı olmayan 35 hasta alındı. Hastalardan kemik metabolizması parametreleri, Dual-Energy X-Ray Absorpsiyometre (DEXA) çalışıldı. Metimazol tedavisi ile ötiroidizm sağlandıktan sonra kemik metabolizması parametrelerinin kontrolü görüldü. Hasta grubuna benzer demografik özelliklere sahip 38 kontrol grubu alındı. Tedavi öncesi, sonrası ve kontrol gruplarının değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Thyrotoxicosis is characterized by an increase in bone remodeling cycle. It is one of the secondary causes of osteoporosis. The bone turnover markers increase in thyrotoxicosis. High thyroid hormone levels in serum may cause decreased bone mineral density. In this study, we aimed to investigate the correlations between bone turnover markers and thyroid function tests in a prospective study. Thirty-five newly diagnosed overt thyrotoxicosis patients referred to Internal Diseases and Endocrinology and Metabolism Diseases Departments during March 2021-April 2023 were included in this study. Thirty-eight healthy, body mass index (BMI) and age matched cases were enrolled as a control group. Bone turnover markers, bone metabolism parameters and Dual-Energy X-Ray Absorptiometry (DEXA) were studied. After euthyroidism was achieved with methimazole therapy in thyrotoxic patients, bone metabolism parameters and bone turnover markers were studied again. The parameters of bone metabolism and their correlations with the thyroid hormone levels were compared between groups.