Epiandrosteron bileşiğinin Aspergillus glaucus küfü ile biyotransformasyonu
Biotransformation of epiandrosterone by Aspergillus glaucus
  1. Tez No: 822569
  2. Yazar: FATEMA ALSOUID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada epiandrosteron (15) bileşiğinin Aspergillus glaucus MRC 200914 küfü ile biyotransformasyonu gerçekleştirildi. A. glaucus MRC 200914 küfüne özel hazırlanan besiyeri erlenlere dağıtılıp otoklavda sterilize edildi. Bu erlenlere küf steril şartlarda inoküle edildikten sonra erlenler 3 gün inkübasyona bırakıldı. Daha sonra erlenlere epiandrosteron (15) steril şartlarda ilave edilerek 5 gün daha inkübe edildi. İnkübasyon sonrasında filtre edilen besiyeri bünyesindeki steroidler etil asetat ile eksrakte edildi. Ekstraktların evaporatörde uçurulması ile elde edilen kalıntıdaki steroidler kolon kromatografisi çalışması ile ayrıldı. Aspergillus glaucus MRC 200914 ile substratın inkübasyonunun 11α-hidroksi-5α-androstan-3,17-dion (16), 3β,11α-dihidroksi-5α-androstan-17-on (17) ve 3β,7α-dihidroksi-5α-androstan-17-on (24) metabolitlerini verdiği anlaşıldı. Metabolitlerin yapı tayinleri substrat ve metabolitlere ait erime noktalarının belirlenmesi, NMR ve IR spektrumlarının karşılaştırılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In the present work, epiandrosterone (15) was incubated with Aspergillus glaucus MRC 200914 in order to see how this fungus metabolises the substrate. One liter of the medium was prepared and evenly disrubuted into 10 erlenmeyer flasks of 250 mL. The medium in flasks was then sterilized by an autoclave. These flasks were inoculated by A. glaucus. The flasks were incubated for 3 days at 25 oC on a shaker and the substrate in DMF was then added aseptically into them. All flasks were further incubated for 5 days. After 5 days, the mycellium was separated from the broth by filtration under the vacuum. The mycellium was rinsed with ethyl acetate and the broth was then extracted with ethyl acetate. The extracts were dried over sodium sulfate anhydrous and evaporated in vacuo to give a brown gum which was then chromatographed on silica gel 60. 11α-hydroxy-5α-androstan-3,17-dione (16), 3β,11α-dihydroxy-5α-androstan-17-one (17) and 3β,7α-dihydroxy-5α-androstan-17- one (24) were obtained from the chromatography work. The structures of these compounds were determined by comparing melting points, NMR and IR spectra of the substrate with those of steroids.