Endotrakeal entübasyondaservikal stabilizasyon için servikal collar veya inline stabilizasyon kullanılmasınındirek laringoskopide vevideo laringoskopidekibaşarı oranı karşılaştırılması
Comparison of success rates in direct laryngoscopy and videolaryngoscopy with cervical-collar or i̇nline stabilization for cervical stabilization in endotracheal intubation'
  1. Tez No: 822580
  2. Yazar: GİZEM AKÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
“Endotrakeal Entübasyonda Servikal Stabilizasyon için Servikal Collar veya İn line Stabilizasyon Kullanılmasının Direk Laringoskopide ve Video Laringoskopideki Başarı Oranı Karşılaştırılması”Giriş ve Amaç: Biz bu çalışmamızda, servikal instabilitesi olduğu varsayılan bir simülasyon maketinde servical kollar ve in line stabilizasyondan oluşan iki ayrı senaryoda acil tıp hekimlerinin endotrakeal entübasyon(ETE) için direk laringoskopi ve video laringoskopi kullanımında başarı oranını, başarı süresini ve demografik faktörlerin bu iki faktöre etkisini araştırdık. Metod: Çalışmaya 24 acil tıp uzmanı ve 46 acil tıp asistanı olmak üzere toplamda 70 katılımcı dahil edildi. Uygulama hava yolu maketi üstünde, servikal collar kullanarak direk laringoskopi ve video laringoskopi ile endotrakeal entübasyon, takiben servikal collar çıkartılıp sabit bir uygulayıcı tarafından in line stabilizasyon sağlandıktan sonra direk laringoskopi ve video laringoskopi ile endotrakeal entübasyon aşamalarını içermektedir. Bulgular: Katılımcıların %65,7'si erkek, %34,3'ü kadın, %65,7'i acil tıp asistanı, %34,3 acil tıp uzmanı idi. Direkt laringoskopi yönteminde hem in line hem de servikal collar stabilizasyon uygulayan katılımcılarda ve video laringoskopi yönteminde in line stabilizasyon uygulayan katılımcıların başarılı entübasyon oranı %100'dü. Video laringoskopi yönteminde servikal collar stabilizasyon uygulayan 2 katılımcı başarısız oldu(%2,9).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the success rate, duration of success and the impact of demographi c features on these two factors in direct laryngoscopy and video laryngoscopy for endotracheal intubation using cervical collar and applying in line stabiliza tion in two scenarios on a simulation model assumed to have cervical instability, involving emergency medicine ( physicians. Method: A total of 70 participants which are 24 EM specialists and 46 EM residents, included in the study. The procedure involve d endotracheal intubation, with direct laryngoscopy and video laryngoscopy using cervical collar, followed by endotracheal intubation with direct laryngoscopy and video laryngoscopy while providing inline stabilization by a fixed practitioner after removal of cervical collar on an airway model. Results: Of the participants, 65.7% were male, 34.3% were female, 65.7% were EM specialist and 34.3% were EM resident. The successful intubation rate was 100% who applied both in line stabilization and cervical colla r during direct laryngoscopy and in participants who applied in line stabilization during video laryngoscopy.