Ruh sağlığı çalışanlarının bağlanma düzeylerinin stres üzrindeki etkisinde bilinçli farkındalık ve özşefkatin aracı rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 822644
  2. Yazar: ÖZLEM ŞEN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜMRA ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ruh sağlığı uzmanlarının öznel yaşantılarını anlayıp kendilerini koruması, profesyonel anlamda en az teknik bilgileri öğrenip aktarmaları kadar önemlidir. Bu bağlamda ruh sağlığı uzmanlarının insani yönlerine dikkat çekilerek, öznel deneyimlerinin incelenmeye açıldığı bir bakış açısı literatürde belirmeye başlamıştır. Böylelikle; onlarca yaşantı, talep, aktarım, yüklü ruhsal süreçler ve zaman zaman strese maruz kalan uzmanların, kendileriyle ilişki kurmak ve önce insan olarak kendi ihtiyaçlarıyla temas edebilmelerinin önemi anlaşılmıştır. Yapılan çalışmalar uzmanların psikoterapi deneyimi içerisinde ki konum alışının önemine dikkat çekse de; odak noktanın insan olarak uzmanın kendisinin olduğu, onların ihtiyaçlarıyla deneyimlerini anlamaya çalışan çalışmaların oldukça yeni ve az olduğu görülmektedir. Bu bağlamda bu çalışma ruh sağlığı uzmanları ile yapılmıştır. Fakat çalışmanın amacı, yapılmış çalışmalarda ele alındığı üzere uzmanların deneyimlerinin mesleki sürece kattığı değerden öte; yardım veren konumunda olarak önce kendini anlamak, bireysel ihtiyaçları ile ruhsal süreçlerini koruyan dinamiklerin ne olduğunu belirleyebilmektir.
Özet (Çeviri)
Understanding the subjective lives of mental health professionals and protecting themselves is as important as learning and transferring technical information professionally. In this context, a perspective that focuses on the human aspects of mental health professionals and opens their subjective experiences to examination has begun to appear in the literature. Thus; It has been understood the importance of experts who are exposed to dozens of experiences, demands, transfers, heavy mental processes and stress from time to time, to establish a relationship with themselves and to be able to contact their own needs as human beings first. Although the studies carried out draw attention to the importance of the position of the experts in the psychotherapy experience; it is seen that the focus is on the expert himself as a human being, and the studies that try to understand their needs and experiences are quite new and few. In this context, this study was conducted with mental health professionals. However, the purpose of the study is beyond the value that the experience of the experts adds to the professional process, as discussed in the studies; as a helper, to understand oneself first, to determine what the dynamics that protect their individual needs and spiritual processes are.