Bakara suresi 97-223. ayetlerinin sebebi nüzulleri açısından Asr-ı Saâdette İslam karşıtlığı: Yahudiler örneği
Surah al-Baqara 97-223. anti-Islamism in the age of bliss in terms of the reason and revelation of its verses: The example of Jews
- Tez No: 822650
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARICIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Allah tarih boyunca hep insanlığın hidayeti için peygamberler göndermiştir. Fakat bir peygamberin rol model olması yeterli değildir. Allah çoğunluğun inandığı, iman ve İslam üzere olan ve hidayeti yaşayan bir toplumun gelmesini ve tüm insanlara örnek olmasını istedi. Çünkü insanlığın büyük bir rol modele,bir örneğe ihtiyacı vardı. Bu yüzden Allah, Hz. Muhammed'in (sallallahu aleyhi vesellem) rol modelliğiyle birlikte O'nun etrafında bizlere imanlarıyla ve bu imanı, yaşantılarıyla yaşayıp örnek oluşturan ashabını gönderdi. O'nun rol modelliğiyle birlikte ashabı da bize örnek oldu. Bizler, onların inançlarıyla Peygamber Efendimiz'in yanında öbek öbek halka oluşturduğu çağa Asr-ı Saâdet yani mutluluk çağı diyoruz. İşte insanlığın iman, İslam ve ahlak bakımından en üstün olanların yaşandığı bu dönemde bile İslam karşıtları da vardı. İslam karşıtları küfrün ve dalaletin en alt seviyesini yaşayanlar vardı. Bunlar İslam'a karşı olup muhalefet etmişlerdir. İslamiyete, imana, Kur'ân'a karşı savaş açmışlardır. Bunlar Arap müşrikleri ve kendilerine kitap verilmiş olan Yahudiler ve Hristiyanlardı. İslam'a muhalefet konusunda birlikte hareket ediyorlardı. Biz konumuzla ilgili olan ayetler eşliğinde daha çok Yahudilerin İslam muhalefetini ve bunların sebeplerini araştırdık. Bu çalışmamızda Bakara Sûresi'nin 97. ve 223. ayetleri eşliğinde Yahudilerin, Hristiyanların ve müşriklerin yapmış oldukları İslam karşıtlığının sebeplerini ve bunların neler olduğunu esbâb-ı nüzul açısından tefsirlerden, sözlüklerden, islam tarihiyle ilgili önemli eserlerden faydalanarak ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Allah has always sent prophets for the guidance of humanity. But it is not enough for a prophet to be a role model. Allah wanted a society that the majority believed in, that followed faith and Islam, and lived on the right path, and set an example for all people. Because humanity needed a great role model, an example. That is why Allah Along with the role model of Muhammad (sallallahu 'alayhi wa sallam), he sent his companions around him, who set an example for us by living this faith with their faith and their lives. Along with his role modeling, his companions set an example for us. We call the Age of Happiness, the Age of Happiness, when, with their beliefs, the Prophet formed a group of people next to him. There were also opponents of Islam even in this period when humanity was the most superior in terms of faith, Islam and morality. There were those who were anti-Islam and lived at the lowest level of unbelief and heresy. They were against and opposed to Islam. They declared war against Islam, belief and the Qur'an. These were Arab polytheists and Jews and Christians who were given the Book. They were acting together in opposition to Islam. In the accompaniment of the verses related to our subject, we mostly researched the Jewish opposition to Islam and its reasons. In this study, we tried to reveal the reasons for the anti-Islamism of Jews, Christians and polytheists in the 97th and 223rd verses of Baqarah Surah, and what they are, by making use of tafsir, dictionaries and important works related to the history of Islam.