Oyunlaştırılmış ters yüz sınıf modelinin ilkokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerine, problem çözme becerilerine ve fen öğrenme motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the gamed reverse classroom model on primary school students' critical thinking tendencies, problem solving skills and science learning motivations
  1. Tez No: 822649
  2. Yazar: ÜMİT GAZİ UÇAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT SERKAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eğitim, bireyin yaşam kalitesini arttırmasında önemli bir rol oynamaktadır. Doğumdan itibaren düzensiz olarak başlayan öğrenme süreci okul ortamlarında planlı bir yapıya bürünür. Eğitimciler, öğrenciler için kalıcı öğrenmeler hedeflemektedir. Bu bağlamda bireyin kalıcı öğrenmeler gerçekleştirebilmelerine etki edecek öğrenme modelleri üzerine çalışmalar geliştirmektedirler. Eğitimcilerin bu doğrultuda uyguladıkları modellerden biri olan oyunlaştırılmış ters yüz sınıf modeli, sınıf içerisinde anlatılan konunun sınıf dışına aktarılması ve sınıf dışında verilen ödev ve etkinliklerin sınıf içerisine taşınması şeklindedir. Bu araştırmanın amacı oyunlaştırılmış ters yüz sınıf modelinin ilkokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerine, problem çözme becerilerine ve fen öğrenme motivasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden öntest – sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen tercih edilmiştir. Mersin ili Akdeniz ilçesinde yer alan bir devlet ilkokulunun 3.sınıf öğrencileri bu araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırma 3.sınıf Fen Bilimleri dersi öğretim programı çerçevesinde“Maddeyi Tanıyalım”ünitesine yönelik hazırlanan 6 etkinlik ile yürütülmüştür. Bu doğrultuda uygulama süreci 6 hafta sürmüştür. Araştırmanın veri toplama araçlarını; İlkokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği, İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri ve Fen Öğrenme Motivasyon Ölçeği oluşturmuştur. Toplanan veriler non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi ile analiz edilerek bulgular elde edilmiştir. Bulgular neticesinde öntest sonuçları dikkate alındığında her iki grup için anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sontest sonuçları incelendiğinde öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimlerinde, problem çözme becerilerinde ve fen öğrenme motivasyonlarında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Bu durum deney grubu lehine ve olumlu düzeydedir. Sonuç olarak oyunlaştırılmış ters yüz sınıf modelinin ilkokul öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimlerine, problem çözme becerilerine ve fen öğrenme motivasyonlarına olumlu etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Education plays an important role in improving an individual's quality of life. The learning process, which starts irregularly from birth, takes on a planned structure in school environments. Educators aim for permanent learning for students. In this context, they are developing studies on learning models that will affect the individual's ability to achieve permanent learning. The gamified flipped classroom model, which is one of the models applied by the educators in this direction, is to transfer the subject explained in the classroom outside the classroom and to carry the homework and activities given outside the classroom into the classroom. The aim of this research is to examine the effect of the gamified flipped classroom model on the critical thinking dispositions, problem solving skills and science learning motivations of primary school students. In the research, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was preferred from the quantitative research methods. The 3rd grade students of a public primary school in the Akdeniz district of Mersin constituted the study group of this research. The research was carried out with 6 activities prepared for the“Let's Get to Know Matter”unit within the framework of the 3rd grade Science course curriculum. Accordingly, the implementation process took 6 weeks. Data collection tools of the research; Critical Thinking Tendency Scale for Primary School Students, Problem Solving Inventory for Primary School Children and Science Learning Motivation Scale were created. The collected data were analyzed with the Mann Whitney U test, one of the non-parametric tests, and the findings were obtained. As a result of the findings, no significant difference was found for both groups when the pretest results were taken into account. When the posttest results were examined, significant differences were found in students' critical thinking dispositions, problem solving skills and motivation to learn science. This situation is in favor of the experimental group and is at a positive level. As a result, it was seen that the gamified flipped classroom model had a positive effect on primary school students' critical thinking disposition, problem solving skills and science learning motivation.