Yoğunbakım ünitesinde bakteriyemi sürveyansı
- Tez No: 822677
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE KART YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Yoğun bakım üniteleri(YBÜ) nozokomiyal enfeksiyonlar ve bakteriyeminin en sık görüldüğü alanlardır. Sürveyans çalışması ile etkenlerin belirlenmesi, özelliklerinin bilinmesi, direnç profilinin çıkarılması, çapraz enfeksiyon, kontaminasyonun önlenmesi ile hastane enfeksiyonu oranları düşürülmesi hedeflenir. Bu çalışmada Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi YBÜ'de 2009-2013 yılları arasında izlenen hastalarda gelişen nozokomiyal bakteriyemilerde etkenlerin dağılımları ve duyarlılık oranlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız 1 Ocak 2009 ve 31 Aralık 2013 tarihleri arasında YBÜ' de yapılmıştır. YBÜ'ye yatan hastaların bakteriyemi sürveyansı, sürveyans takip formu, invaziv araç sürveyansı izlem formuna göre değerlendirilmiştir. Kan kültürlerinde üreyen bakteriler BacT/Alert sisteminde inkübasyon sonrası pozitif üreme sinyali olan şişelerden konvansiyonel yöntemler ve Vitek 2 identifikasyon cihazında identifiye edilmiştir. Antibiyotik duyarlılıkları Kirby Bauer disk diffüzyon yöntemine göre yapılmış, CLSI kriterlerine göre yorumlanmıştır. Bulgular: YBÜ'de beş yıllık sürede 327 bakteriyemi epizodu saptanmıştır. Bunların 181'i periferik kan örneği, 146'sı SVK ilişkili bakteriyemi, izole edilen bakteriyemilerin %76.2'si Gram negatif etkenler, %19.5'i Gram pozitif etkenler, %3.6'sı fungal etkenler olmuştur. En sık izole edilen bakteri Klebsiella spp. (%22.9) olmuştur. Sırasıyla Acinetobacter spp. (%19.8), Pseudomonas spp. (%17.7), Enterobacter spp. (%7.1), E. coli (%3.1) en sık gözlenen Gram negatif bakteriler olmuştur. Bakterilerin antibiyotik duyarlılıklarında yıllara göre anlamlı değişiklikler saptanmıştır. Sonuç: YBÜ'de toplam nozokomiyal enfeksiyonlara göre kan dolaşımı enfeksiyonu oranı yıllara göre anlamlı oranda azalmış olup SVK ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonunda yıllara göre artış gözlenmiştir. YBÜ'de gelişen bakteriyemilerde etkenler daha dirençli olup, hastalar daha komplikedir. Hastane enfeksiyonlarının kontrol altına alınmasında sürveyans çalışmaları büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Intensive care units are the areas where nosocomial infections and bacteremia are most common. With the surveillance study, it is aimed to determine the agents, to know their characteristics, to create the resistance profile, to prevent cross-infection and contamination, and to reduce the rates of nosocomial infections. In this study, it was aimed to examine the distributions and susceptibility rates of the agents in nosocomial bacteremia in patients followed up in the Haseki Training and Research Hospital ICU between 2009 and 2013. Our study was carried out in ICU between January 1, 2009 and December 31, 2013. Method: Bacteremia surveillance of the patients hospitalized in the ICU was evaluated according to the surveillance follow-up form and the invasive vehicle surveillance follow-up form. Bacteria grown in blood cultures were identified from vials with positive growth signal after incubation in the BacT/Alert system using conventional methods and Vitek 2 identification device. Antibiotic sensitivities were determined according to Kirby Bauer disc diffusion method and interpreted according to CLSI criteria. Results: In the ICU, 327 episodes of bacteremia were detected in a five-year period. Of these, 181 were peripheral blood samples, 146 were CVC-associated bacteremia, 76.2% of the isolated bacteremias were Gram-negative agents, 19.5% were Gram-positive agents, and 3.6% were fungal agents. The most frequently isolated bacteria is Klebsiella spp. (22.9%). Respectively, Acinetobacter spp. (19.8%), Pseudomonas spp. (17.7%), Enterobacter spp. (7.1%), E. coli (3.1%) were the most frequently observed Gram negative bacteria. Significant changes were found in the antibiotic susceptibility of bacteria by years. Conclusion: Compared to total nosocomial infections in the ICU, the rate of bloodstream infections decreased significantly over the years, and an increase was observed in CVC-related bloodstream infections over the years. In bacteremia developing in the ICU, the agents are more resistant and the patients are more complicated. Surveillance studies are of great importance in controlling hospital infections.