Yerel yönetimlerde kaçak yapı tespitinde insansız hava aracı kullanımı: Keçiören Belediyesi örneği
Use of unmanned aerial vehicles in local administrations to detect the illegal buildings: The case of Keçiören municipality
- Tez No: 822678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yasadışı yerleşimler (gecekondu yerleşimleri), çoğu gelişmekte olan ülkede ve hatta bazı gelişmiş ülkelerde devam eden bir sorun olmuştur. Bu, büyük miktarlarda para, kaynak, zaman ve enerji kaybına yol açmıştır. Kentleşmenin yoğun olduğu alanlarda, arazi operasyonlarını doğru coğrafi haritalama ve izleme ile takip etmek oldukça maliyetlidir. Daha fazla zaman ve emek gerektirir. Denetim düzenli olarak yapılamaz. Bazen bir görevi altı ay veya bir yıl içinde tamamlamak imkânsızdır. Bu nedenle, bu işlemleri gerçek zamanlı olarak havadan bir bakış açısıyla otomatikleştirmek daha pratiktir. Uzaktan algılama ve İHA teknolojilerindeki gelişmeler, bu teknolojilerin kullanıldığı tüm sahalara paralel olarak haritacılık sektöründe de kendini göstermiştir. İmar planları ile dizayn edilen ya da edilmesi gereken şehirler için en büyük sorun kaçak yapılardır. Kentlerin varlığını tehdit eden kaçak yapıların tespiti daha önceleri çok sayıda personel ve zaman gerektiren bir işlemken, gelişen İHA teknolojileri sayesinde artık daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede kaçak yapılaşmanın getirdiği plansız kentleşme ve sosyo-ekonomik sorunların önüne geçilmektedir. Bu çalışmada Sense FLY eBee Plus cihazı kullanılmış ve çalışma alanında kaçak yapılar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Illegal settlements (slum settlements) have been an ongoing problem in most developing countries and even in some developed countries. This has resulted in a huge loss of money, resources, time and energy. In densely urbanized areas, it is very costly to monitor land operations with accurate geographic mapping and monitoring. It takes more time and effort. Auditing cannot be done regularly. Sometimes it is impossible to complete a task in six months or a year. Therefore, it is more practical to automate these processes in real time from an aerial perspective. The developments in remote sensing and UAV technologies have also shown themselves in the cartography sector in parallel with all the fields where these technologies are used. Illegal structures are the biggest problem for cities that are designed or need to be designed with zoning plans. While detecting illegal structures that threaten the existence of cities used to require a large number of personnel and time, it can now be done more easily and quickly thanks to the developing UAV technologies. In this way, unplanned urbanization and socio-economic problems caused by illegal construction are prevented. In this study, Sense FLY eBee Plus device was used and illegal structures were detected in the study area.