Illegal annexation of Crimea and Türkiye's Crimea policy
Kırım'ın yasa dışı ilhakı ve Türkiye'nin Kırım politikası
  1. Tez No: 822737
  2. Yazar: BORA KALKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM HAKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kırım'ın 2014 yılında Rusya tarafından işgali Karadeniz'deki güçler dengesini kalıcı olarak değiştirmiş ve Rusya'nın Karadeniz'deki etki alanını da önemli ölçüde artırmıştır. İşgalin akabinde, Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakı uluslararası hukuku ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü de ihlal etmiştir. İşgal ve yasa dışı ilhaktan etkilenen ülkelerden biri de Karadeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye'dir. Türkiye işgalden Kırım'ın Karadeniz'in merkezinde bulunmasından ve birçok jeopolitik avantajlı ve kısıtlayıcı özelliklerinin olmasından dolayı doğrudan etkilenmiştir. Dolayısıyla, bu tez Türkiye'nin 2014 sonrası ortamda Karadeniz'e yönelik değişen politikalarını ve güvenlik perspektifini açıklamayı hedeflemektedir. Bu açıdan tezde, Türkiye'nin NATO aktivitelerindeki yeri, Türk-Rus ilişkilerindeki gelişmeler ve Türkiye'nin Karadeniz kıyıdaş ülkeler ile artan işbirliği (özellikle Ukrayna ile), Türkiye'nin Karadeniz'deki yeni yeri politikalarını açıklamak için birbirinden ayrı olarak tartışılmaktadır. Ayrıca, Rusya'nın Kırım'ı işgalini ve Kırım'ın Türkiye açısından önemini açıklamak için Kırım'ın jeopolitik özellikleri ve Türkiye'nin Karadeniz politikasının tarihsel gelişimi sunulmaktadır. Genel olarak Rusya ve Ukrayna arasında bir toprak çekişmesi olarak değerlendirilen Krım krizine yönelik, bu tez Türkiye'yi üçüncü ve kilit aktör olarak sunarak kriz için yeni ve daha doğru bir perspektif geliştirmiştir. Kırım'ın jeopolitik önemine ek olarak, Türkiye'nin Kırım Tatarları ile olan etno-kültürel bağları ve Kırım Tatar diasporasının Türkiye'nin politika geliştirmesi üzerindeki etkisi de tezde açıklanmaktadır. Dolayısıyla, bu tez, Kırım'ın işgal ve yasa dışı ilhakını Türkiye'nin bakışı ve çıkarları açısından tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The invasion of Crimea in 2014 has permanently changed the balance of power in the Black Sea, and it has significantly increased Russia's sphere of influence in the Black Sea. After the invasion, Russia's illegal annexation of Crimea violated international law and the territorial integrity of Ukraine. One of the countries that is affected by the invasion and the illegal annexation is Türkiye, which has the longest coastline in the Black Sea. Türkiye is directly affected by the invasion since Crimea is the center of the Black Sea and has many geopolitical advantages and limitations. Therefore, this thesis aims to explain Türkiye's changing perspective and policies towards the Black Sea in the post-2014 environment. In that respect, Türkiye's place in NATO activities, developments in Turkish-Russian relations, and Türkiye's cooperation with the Black Sea littoral states (especially Ukraine) are discussed separately in the thesis in order to explain Türkiye's new place and policies in the Black Sea. Additionally, geopolitical features of Crimea are discussed to explain the invasion of Crimea by Russia and Crimea's importance for Türkiye, and the historical evolution of Türkiye's Black Sea policy is presented to better explain the current situation in the Black Sea. For the Crimean conflict, which is evaluated as a territorial dispute between Ukraine and Russia in general, this thesis has developed a new and more accurate perspective on the conflict by presenting Türkiye as the third and key actor in the conflict. In addition to the geopolitical importance of Crimea, Türkiye's ethno-cultural ties with the Crimean Tatars and the effect of the Crimean Tatar diaspora on Türkiye's policy-making are explained in the thesis. Briefly, this thesis discusses the invasion and the illegal annexation of Crimea from the perspective of Türkiye and Türkiye's interests in the Black Sea.