Türkiye ve Birleşik Krallık'daki casino işletmeleri ve bu işletmelerle ilgili düzenlemelerin karşılaştırılarak ülkemizde uygulanabilecek bir denetim sisteminin incelenmesi
- Tez No: 7724
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET ülkemizde, uzun yıllardan beri casino işletmelerine büyük bir talep bulunmasına ragmen, bu talep 1982 yılına kadar illegal casino işletmeleri tarafından karşılanmış, 1982 yılında Turizmi Teşvik Kanunu ile belli koşullar altında yasal casino işletmeleri faaliyetlerine izin verilmesiyle, bu talebin bir kısmı yasal casino işletmeleri tarafından karşılanır hale gelmiştir. Aslında ülkemizde yasal casino işletmelerinin tamamen turistik amaçlı hizmet vermesi düşünülürken, uygulamada bu işletmelerin büyük ölçüde yerli talebi karşıladığı görülmüş ve bu durumun önlenmesi için çıkartılan yönetmeliklerle yeni düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. ülkemizde konu ile ilgili kanun ve yönetmelikler incelendiğinde, bu düzenlemelerle casino işletmelerinin açılabilmesi için gerekli koşulların, bu işletmelerin yerine getirmek zorunda oldukları standart fiziksel uygulamalarla, mali yükümlülüklerinin belirlendiği görülür. Ancak konunun tamamen turistik amaçlı düşünülmesi ve bu konuda ayrıntılı bir incelemenin yapılmaması önemli zararların dogmasına neden olmuştur. Buna bağlı olarak 1988 yılı başında konunun basın ve kamuoyunda gündeme gelerek sıkça tartışılması, bu işletmelerin faaliyetlerini büyük ölçüde önleyici uygulamalar getirilmesi sonucunuIll doğurmuştur. Konu ile ilgili olarak Birleşik Krallık' daki uygulamalar incelendiğinde, öncelikle casino işletmeleri ile bu işletmelere olan mevcut talebin karşılanması, bunun yanında yeni talep yaratılmasının tamamen önlenmesi yolunda bir genel düşünce olduğu görülmektedir. Ülke genelinde konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen tüm uygulamalarda da bu düşünce temel olarak alınmaktadır. Birleşik Krallık5 ta casino işletmeleri ile ilgili düzenlemeler büyük ölçüde 1968 yılında çıkartılan Kumar Kanunu ile gerçekleştirilmiş ve etkin bir denetim sistemi oluşturulmuştur. ülkemizde bu işletmelere şu ya da bu şekilde ortaya çıkmış bir talep bulunduğuna göre, bu talebin, etkin düzenleme ve denetim altında tutulacak yasal casino işletmeleri tarafından karşılanması en akılcı yol olacaktır. Ancak bu düzenlemelerle öncelikle konunun toplumsal zararlarının en alt düzeye indirilmesinin hedef alınması yanında ekonomik katkının tam olarak sağlanabilmesi için sıkı bir denetimin gerçekleştirilmesi gereği, araştırma sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The major aim of this work is to bring up an effective controls system on Casinos in Turkey. For that aim at first I tried to search government regulations and Casino busi ness in Turkey and in United Kingdom. Later I compared two countries and I suggested an effective control system for Turkey. In spite of many years there has been a great demand for casinos in Turkey, this demand was supplied by illegal casinos untill 1982. In 1982, permission to Legal Casinos was given by Tourism Encouragement Law, thus some demand was supplied by legal casinos. It was thought that, with this law casinos were going to give a touristic sei-vice, however these casinos served for the domastic need. In or der to prevent this, some regulations were tried to be held in the previous years. When an investigation is made on the laws which were prepared about the casinos, we see regulations for opening conditions, standart phsical conditions and finencial con ditions were determined. But thinking the casinos only for a touristic aim and undetailed programme created a harmful effect in Turkey. This harmful effects were started to be discussed by press and public at the beginning of 1988, asa result, some restrictions were applied by new regulations. When we search the regulations in United Kingdom first we see the fundemental aim which is to prevent the new demand for Casinos in spite of to cover present domastic and touristic demand with tha law held in 1968 which is called“Gaming Act”.