Çağdaş Türk resim sanatında yüzey sorunu
The Primary issue of modern Turkish art
- Tez No: 82282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVABİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Türk resminin gelişim süreci üzerinde ele aldığımız ve sanatın temel sorunlarından olan yüzey kavramı, üzerine işlem yapılan alan olarak tarih süreci içerisinde çeşitli değişikliklerle ele alınmıştır. Başlangıcından günümüze değin çeşitli biçim değişmeleri ve benzer sorunlarla karşılaşan Türk resmi Batı anlamında espas anlayışına geçişi 19. Yüzyılın sonuna doğru ele almıştır. Bu sebeple çağdaş Türk resminin oluşumunu irdelerken, resim tarihimizin başlangıcını teşkil eden minyatürlerle çağdaş Türk resmine geçişte önemli bir etken olan Batı resminin gelişim sürecini de konunun daha da açıklık kazanması amacıyla ele alınması gerektiği kanısındayım. Bu çalışmada, üzerine işlem yapılan yüzeyin değişen dünya görüşleri içersinde her dönemin düşünce ve kültürünü oluşturan malzeme ve espas anlayışına yönelik biçim araştırması 12. yüzyıldan günümüze değin irdelenmesi anlamında olmuştur. 14. yüzyıl ortalarında Giotto' nun derinlik arayışlarına girerek geleneksel yöntemleri kırmaya başlamasıyla oluşan ve zamanla 20. Yüzyılın çeşitli dünya görüşleri içersinde çok boyutlu anlayışa kadar uzanan kavrayış biçimleri resim tarihinin gelişim serüvenini belirlerler. IVBatıda ve doğuda gelişen düşünce alanındaki hareketler ile bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeler insanın evrene bakışında değişiklikler oluşturmuştur. Sosyal ve kültürel alanlardaki değişimin toplum üzerindeki yankısı toplumun bir ferdi olan sanatçıyı da etkileyerek, özellikle 20. yüzyıldan itibaren devrim niteliği taşıyacak ürünler verme yoluna gidilecektir. 20. yüzyılın değişen dünya görüşleri içerisinde sanatçılar alışılmış, geleneksel kalıplan aşarak farklı üslup ve teknikler oluşturmuşlardır. 14. yüzyılın ortalarında, Giotto ile başlayan bilimsel perspektif doğrultusundaki üç boyutlu yanılsamalı derinlik anlayışı, Cezanne'mn kübizm doğrultusundaki arayışları ile ilk köklü değişimi yaratmıştır. Çağdaşlarının daha ilerilere götürdükleri anlayışla birlikte, nesnenin optik görüntü biçimi kaybolarak nesnenin bizzat kendisi yüzey üzerinde betimlenmeye başlanmıştır. Batıda meydana gelen bu değişimlerin Çağdaş Türk Sanatı üzerinde de etkisi olduğu muhakkaktır. 19, Yüzyılın sonuna kadar iki boyutlu bir resim anlayışı ile hareket eden Türk sanatçıları, minyatürden üç boyutlu yanılsamalı resme geçişte Batıya örnek alarak çeşitli aşamalar geçirmiş zamanla farklı akım ve tekniklerle çağdaşlaşma alanında hız kazanmıştır. Çalışmamın özünü oluşturan yüzey kavramını, Çağdaş Türk Sanatının gelişim serüveni ile Batının resim tarihim kendi içerlerinde ayrı ayrı ele alarak incelemeyi uygun gördüm.Çağdaş sanatımızda farklı malzemelerle yüzey araştırmalarım sürdüren sanatçılarımızın eserleri de konu kapsamına alınarak, onlarında bu söyleve katkılarının neler olduğunu inceledim. Böylece biçimsel ve teknik kaygıların yüzey üzerindeki etkilerinin ortaya konulan verilerle daha açıklık kazanacağına inanıyorum. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The 'concept of surface,' which is one of the main problems of art and which is studied in the course of Turkish painting, has been examined in different ways in respect of the various movements in painting in the course of Art history. Turkish painting, which has gone through many changes according to the European meaning, has been studied in respect of the different movements with 19th Century Turkish Art History. While analyzing Turkish painting, therefore, I strongly believe that corresponding movements in European Art History should be taken in to account. This refers not only to the miniature, which figures at the beginning. Of Turkish Art History, but to the whole. In this study I wish to research the changes that have taken place in the depth of vision that has been developed since the 12* Century in Art of History and the materials used in this progress. This, of course will be in respect to the different cultural thinking and the different nations. In the 14th Century, Giotto started researching depth of vision, this regarding traditional methods of how they were created; consequently World Art History has taken advantage of this and has improved accordingly. VIIBoth occidental and oriental thinking have therefore changed as to receptions of the universe; not only in terms of social and cultural perspectives but also those of science and technology. As a member of society, The Artist's ideas have been changed and since the 20th Century, extraordinary paintings have been produced and these are regarded as revolutions in painting. Cezanne's studies concerning 'Cubism' have certainly provoked a dramatic change in the way that three dimensional, illusory depth has been created. His was not a progression from Giotto's work in the middle of the 14 Century, but a completely new conception. Cezanne and Cubism with it's pioneers and apostles brought the object of the painting to the surface. Turkish painters who, until end of 19th Century created in to dimensions, were certainly affected, moving for example from the miniature to three dimensional imaginary work. In time day perfected this movement bringing to light figure and indeed contemporary examples. I have strived to study the concept of“Surface”painting from the Occident to the modern Turkish perspective and from there, examples of 20 Century work. I have strived to the understand the revolutions in technology that I have produced this. See for yourself : the proof is in the tasting! Vffl