224/1 numarali Urfa şer'iyye sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirmesi (H. 1287-1290)
The transcription and evaluation of Urfa sharia court record numbered 224/1 (H. 1287-1290)
- Tez No: 822842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 539
Özet
Bu çalışma, 224/1 (1-158) Numaralı Urfa Şer'iyye Sicili üzerinden H. 1287- 1290/M. 1870-1873 tarihleri arasındaki dava tutanaklarının çeviri ve tahlilini amaçlar. Defter, toplam 302 sayfadır. Bu tezde ise 1-158 sayfaları arası incelenmiştir. Söz konusu sayfa aralığında 667 dava mevcuttur. Üç yıllık süre içerisinde mahkemeye intikal etmiş adlî vakalar çoğunlukta olup, hırsızlık, cinayet, darp ve cerh olayları ise ağırlıktadır. Bu suçların daha ziyade şehrin kırsalında meydana geldiği görülmektedir. Yaralama, darp ve cinayete karışan suçluların farklı gerekçeleri vardır. Genellikle küfür, zina ve tecavüz gibi şahsın onuruna dokunan fiillerin yanında gündelik ilişkilerde yaşanan anlaşmazlıklar, aile içi miras taksimi, alım-satım ve alacak-verecek gibi pek çok konular bu sebepler arasında sıralanır. Suç eğiliminin kırsaldaki yoğunluğu sosyokültürel sebeplere dayandığı gibi güvenlik tedbirlerinin eksikliğine de işaret etmektedir. Tutanaklarda sadece erkeklerin değil kadınların da sesi duyulmaktadır. Herhangi bir davada hazır bulunurlarken nadir de olsa borç verdikleri görülür. Belde tabiplerinin hasta mahkûmlara ilişkin kayıtlarında, dönemin hapishane koşullarına ve yaşanan hastalıklara temas edilmiş olması ayrıca kıymet arz eder. İslamiyet'e geçmek üzere mahkemeye başvuran Hıristiyanların ihtida davaları üç yıllık süre içerisinde tutulmuş kadı kayıtları arasında yer alır. Söz konusu kayıtlar, mühtedilerin Müslüman olabilmeleri için sağlamaları gereken şartları ve mahkemenin izlediği yolu içermektedir. Arazî anlaşmazlıklarında taraflar arasındaki uyuşmazlıklar, alacak-verecek konularında yaşanan anlaşmazlıklar ve çözüm yollarının kayıtlar üzerinden tespit edilebilmiş olması ayrıca önemlidir. İlaveten suç cetvellerinin gönderimine dair fermanlar, uygunsuz makulesinden olarak addedilen, toplum huzurunu bozan kişilere dair belgeler defterdeki davalar arasında yer almaktadır. Nadir de olsa nafaka, kefillik, alım-satım, iflas, ticarî ortaklık, firar, memura hakaret, beledî hizmetler ve aşiretlerin tutumlarına ilişkin belgeler, Urfa kadılığınca tutulmuş kayıtlar arasında yer alır.
Özet (Çeviri)
This work was carried out through the Urfa Sher'iyya Registry No. 224/1 (1-158) H. 1287-1290/M. 1870-1873 aims to translate and analyze the minutes of the proceedings between the dates. The notebook has a total of 302 pages. In this thesis, pages between 1-158 were examined. Judicial cases that have been transferred to the court within a three-year period are the majority, while theft, murder, beating and cervical cases are predominant. It is seen that these crimes occur mostly in the countryside of the city. Offenders involved in wounding, beatings and murder have different motives. In addition to the acts that touch the honor of the person such as swearing, adultery and rape, many issues such as disagreements in daily relationships, family inheritance division, purchase and sale and credit-giving are listed among these reasons. The intensity of the crime tendency in the countryside is based on sociocultural reasons as well as the lack of security measures. In the minutes, not only the voices of men but also of women are heard. While they are present at any lawsuit, they are rarely seen lending. It is also valuable that in the records of the town doctors regarding the sick prisoners, the prison conditions of the period and the diseases experienced were touched. The conversion cases of Christians who applied to the court to convert to Islam are among the qadi records kept within a three-year period. The records in question contain the conditions that converts must meet in order to become Muslims and the path followed by the court. It is also important that the disputes between the parties in land disputes, the disputes in creditor-credit issues and the solutions can be determined through the records. In addition, edicts on the sending of criminal records, documents on persons who are deemed to be inappropriate makuleli and who disturb the public peace are among the cases in the book. Although rare, documents relating to alimony, surety, purchase-sale, bankruptcy, commercial partnership, desertion, insult to civil servants, municipal services and the attitudes of the tribes are among the records kept by the Urfa kaddish.