Exploring the role of good local governance and polices for developmental local government case of western Libya - Sabratha Municipality
İyi yerel yönetişimin ve polislerin rolünün batı Libya'nın kalkınma yerel yönetim örneği için keşfedilmesi –Sabratha Belediyesi
- Tez No: 822843
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişmekte olan tüm toplumlarda ve ülkelerde kalkınmanın sağlanmasının en önemli gerekliliklerinden biri yönetişimdir. Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için siyasi, ekonomik ve sosyal yapı yönetiminde birçok reforma büyük ihtiyaç duymaktadır. Libya da yerel yönetimleri aracılığıyla bürokratik uygulamaları ortadan kaldırarak kamu hizmetinin kalitesini her alanda yükseltmeyi, şeffaflığı ve etkinliği artırmayı, Halk katılımını yaygınlaştırmayı, bireysel ve toplu hak ve özgürlükleri güvence altına almayı amaçlayan bu ülkelerden biridir. Bu çalışma, siyasi, bölgesel ve uluslararası değişiklikler altında bir ülkenin kalkınmasında zayıflıkla karşı karşıya kalan, kalkınma sorunuyla, özellikle yerel olanlarla bağlantılı olan Libya'da iyi yönetişime ulaşmanın yolunu araştıracaktır. İyi yönetişim bunun üzerine kuruludur. Sabratha Belediyesi'ndeki yerel yönetişimi ve bunun idari ve mali performansı iyileştirmedeki rolünü araştıran bu çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, benimsenen şeffaflık standardı, mevcut dürüstlük düzeyi ve uygun karar verme sürecine katkıda bulunan standartları araştırılacaktır. . Geliştirilen anket ile elde edilen nicel veriler, Sabratha belediyesindeki yerel yetkililer ve milletvekillerinden (Belediye Başkanı, Belediye meclis üyesi, idari personel) oluşan nüfustan 260 katılımcıya dağıtılmıştır. ayrıca birebir görüşmeler yoluyla nitel veriler toplanmıştır. Veriler (SPSS) İstatistik programı ile incelendi. Araştırmanın sonuçları, Sabratha Belediyesi'nin idari ve mali performansını iyileştirmede şeffaflık ve bütünlüğün önemli faktörler olduğunu göstermektedir. Sonuçlar aynı zamanda belediyenin şeffaflık standartlarına tam olarak uyum sağlamadığını da göstermiştir. Ancak, belediye uygulamalarında bir dereceye kadar bütünlük göstermiştir. Kalkınmaya yönelik yerel yönetim standartlarına ulaşmak için mali ve idari uygulamalarında şeffaflığa öncelik vermeli ve karar alma süreçlerinde daha fazla bütünlük oluşturmaya odaklanmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Governance is one of the most important requirements for achieving development in all developing societies and countries It is in enormous need of many reforms in its political, economic, and social structure administration in order to meet the basic needs of citizens. Libya is one of these countries that aims, through its local administrations, to improve the quality of public service in all areas, by eliminating bureaucratic practices, besides enhancing transparency and efficiency, expanding Popular participation, guaranteeing individual and collective rights and freedoms. This study will explore the path of achieving good governance in Libya that is linked to the issue of development, especially local ones, as facing weakness in a country development under those political, regional and international changes, cannot be achieved without the principles and foundations that good governance is based on it. This study aims to explore the local governance in Sabratha Municipality and its impact on enhancing administrative and financial performance. Specifically, it will investigate the adopted transparency standards, the current level of integrity, and how these factors contribute to an effective decision-making process. quantitative data gained by the developed questionnaire was distributed to 260 participants from the population which consisted of local officials and deputies in Sabratha municipality (Mayor, Municipal council member, administrative staff). and in addition, qualitative data were collected through one-to-one interviews. The data were examined by (SPSS) Statistical program. , The results of the research suggest that transparency and integrity are important factors in improving the administrative and financial performance of Sabratha Municipality. The results also indicated that the municipality has not fully adapted to the standards of transparency. However, the municipality has demonstrated some level of integrity in its practices. To reach developmental local government standards they should prioritize transparency in its financial and administrative practices as well as focusing on building more integrity in its decision-making processes.