Sosyal medya kullanımının siber zorbalığa ve saldırganlığa etkisi
The impact of social media use on cyberbullying and aggression
  1. Tez No: 822874
  2. Yazar: ZEYNEP RÜMEYSA YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, sosyal medyanın kullanımının siber zorbalık ve saldırganlığa etkisi incelenmiştir. Ek olarak, sosyodemografik değişkenler ile ilişki açıklanmıştır. Çalışmaya 18 - 25 yaş arası 71 genç yetişkin katılmıştır ve veriler katılımcılardan çevrim içi formlar aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmaya katılan katılımcılara, Kişisel Bilgi Formu, Şahin ve Yağcı (2017) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu, Seryol ve Günbatar (2022) tarafından geliştirilen Siber Saldırganlık Ölçeği ve Madran (2012) tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Buss - Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) yapılmıştır. Ölçek puanlarının katılımcıların özellikleri ile karşılaştırılmasında birçok alt boyut normal dağılmadığı için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Katılımcılara ait özellik iki gruplu bir nitel değişken ise Mann Whitney U, ikiden fazla gruplu bir nitel değişken ise Kruskal Wallis Test ile karşılaştırma yapılmıştır. Ölçeklerin yaş değişkeni ve birbirleriyle ilişkisi ise Spearman korelasyon analizi ile incelenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile siber saldırganlık ölçeği arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (rho=0,336;p
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the use of social media on cyberbullying and aggression was researched. In addition, its relationship with sociodemographic variables is described. The data of the study were collected from young adult individuals through online forms. The study involved 71 young adults between the ages of 18 and 25. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale - Adult Form: The Reliability and Validity Study developed by Şahin and Yağcı (2017), Cyber Aggression Measurement: A Study on High School Students developed by Seryol and Günbatar (2022) and Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ) validity and reliability research conducted by Madran (2012) were applied to participants. In the comparison of the scale scores with the characteristics of the participants, non-parametric tests were used since many sub-dimensions were not normally distributed. If the characteristic of the participants was a two-group qualitative variable, Mann Whitney U was compared with Kruskal Wallis Test if it was a qualitative variable with more than two groups. The age variable of the scales and their relationship with each other were examined by Spearman correlation analysis.