Kamuda elektronik sendikacılığın benimsenmesi ve başarısı: Eğitim-Bir-Sen örneği
Adoption and success of electronic unionism in the government:The case of Eğitim-Bir-Sen
- Tez No: 822873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Küresel iletişim ağları ve dijital teknolojilerin yaygınlaşması, bilgiye erişim ve paylaşım şeklimizi değiştirmiş, temel toplumsal süreçleri yeniden şekillendirilmesine yol açmıştır. Bu gelişmelerden çalışma hayatı ve çalışma hayatının en önemli unsurlarından biri olan sendikalar ile geleneksel sendikacılık anlayışı da etkilenmiştir. Ülkemizde kamu çalışanlarının sendikalaşma oranı son yıllarda oldukça artmıştır. Artan sendikalaşma oranı ile birlikte sendikaların üye sayıları da artmış bu da beraberinde organizasyon güçlükleri ortaya çıkarmıştır. Sendikalar için ortaya çıkan bu organizasyon güçlüklerini aşabilmek, yönetim süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirebilmek ancak, e-sendikacılık hizmetlerinin geliştirilmesi ve kullanımlarının benimsenmesi ile mümkün olabilecektir. Bu çalışmada Eğitimciler Birliği Sendikası'nın ( Eğitim-Bir-Sen ) geliştirmiş olduğu ve sendikacılık faaliyetlerine ilişkin pek çok işlemi çevrimiçi ortamda gerçekleştirebilmeye imkân tanıyan“Üye Takip Sistemi”ni (ÜTS) kullanan sendikanın şube ve ilçe yöneticilerine sendikal hizmet ve faaliyetlerin yerine getirilebilmesi bağlamında sunduğu katkıyı ve sistemin başarısını değerlendirmek amaç edinilmiştir. Bilgi ve bilişim sistemlerinin başarı ve benimsenmesini konu edinen çalışmalar için çerçeve model olarak kabul gören Bilgi Sistemleri Başarı Modeli 2 esas alınarak oluşturulan model ile ÜTS'nin başarı ve benimsenmesi üzerinde etkili olan değişkenler açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular; hizmet kalitesi ile eğitim kalitesinin kullanım üzerinde, sitem kalitesi ve eğitim kalitesinin memnuniyet üzerinde, kullanım ve memnuniyetin ise net fayda üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The proliferation of global communication networks and digital technologies has transformed the way we access and share information, and it has reshaped fundamental social processes. These developments have also impacted working life, including trade unions, which are crucial elements of this sphere. In Turkey, the unionization rate of public employees has seen a considerable increase in recent years. This increase in unionization and membership numbers has introduced organizational challenges. Overcoming these challenges and enhancing the efficiency and effectiveness of management processes will only be possible through the development and adoption of e-unionism services. In this study, the aim is to evaluate the contribution and success of the“member tracking system”developed by the Union of Educators' Union (Eğitim-Bir-Sen). This system allows numerous transactions related to union activities to be conducted online, providing significant aid to the union's branch and district managers in terms of fulfilling union services and activities. The model for this evaluation is based on the Information Systems Success Model 2, which is an accepted framework for studies on the success and adoption of information and information systems. This model aims to explain the variables that affect the success and adoption of the member tracking system. The findings of the study demonstrate that both service quality and educational quality have a significant and positive effect on usage. Additionally, system quality and educational quality significantly and positively affect satisfaction, and both usage and satisfaction positively contribute to net benefit.