Acil servise el yaralanması ile başvuran iş kazalarındakonsültan hekim ve acil servis hekiminin tanısal ve tedaviyaklaşımlarının karşılaştırılmas
Comparison of diagnostic and treatment approaches of consultantphysicians and emergency physicians in occupational accidentspresenting to the emergency department with hand injuries.
- Tez No: 822959
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servis (AS)'e el ve el bilek travması ile başvuran hastaların klinik özelliklerinin değerlendirilmesi ve AS hekimleri ile el cerrahisi hekimleri arasında yaklaşım farklılıklarının ortaya konmasıdır. Metod: Kesitsel tipte olan bu çalışma, 1 Ocak 2023 – 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi AS'ye el veya el bileği yaralanması nedeniyle başvuran 333 iş kazası olgusunun prospektif olarak çalışmaya dahil edilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Olguların %88,3'ü erkekti ve yaş ortalaması 36,98±12,51'di. Sıklık sırasına göre yaralanan yer %90,1 parmak, %6,6 el ve %3,3 el bileğiydi. Acil serviste yapılan değerlendirme ve konsültan hekim tarafından yapılan değerlendirme sonucunda en sık saptanan patolojiler fraktür (%68,5 vs %64,0), tendon yaralanması (%35,7 vs %26,7), sinir yaralanması (%15,6 vs %18,6) ve damar yaralanmasıydı (%9,3 vs %9,3). Olguların %24,0'ına primer onarım, %55,6'sına cerrahi onarım, %4,8'ine redüksiyon ve %3,0'ına yabancı cisim çıkarılması uygulanırken, olguların %12,3'ü tedaviyi reddetti. Olguların %72,4'ü taburcu edilirken %13,5'i kliniğe yatırıldı. AS'de saptanan damar yaralanmaları (κ = 0,822) ve fraktür olgularının (κ = 0,859) konsültan hekimle yüksek düzeyde tutarlı olduğu, sinir (κ = 0,620) ve tendon yaralanmalarının ise (κ = 0,653) orta düzeyde tutarlı olduğu görüldü. AS'de saptanan patolojilerle konsültan hekim tarafından saptanan patolojiler arasında en sık uyumsuz olanlar %15,5 tendon yaralanması, %10,8 sinir yaralanması, %6,3 fraktür ve %3,0 damar yaralanmasıydı. Sonuç: İş kazası sonucunda el ve el bileği yaralanması gelişen olguların çoğunluğunun erkeklerden oluştuğu ve en sık fraktür ve tendon yaralanması geliştiği saptandı. AS ve konsültan hekim değerlendirmeleri arasında en yüksek düzeyde tutarsız olan yaralanmalar tendon ve sinir yaralanmalarıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the clinical characteristics of patients admitted to the emergency department (ED) with hand and wrist trauma and to reveal the differences in approach between ED physicians and hand surgery physicians. Methods: This cross-sectional study was conducted by prospectively enrolling 333 occupational accident cases who presented to the ED of Bursa Uludag University Faculty of Medicine Hospital with hand or wrist injuries between January 1, 2023 and May 31, 2023. Results: 88.3% of the patients were male and the mean age was 36.98±12.51 years. In order of frequency, 90.1% of the injuries were to the finger, 6.6% to the hand and 3.3% to the wrist. The most common pathologies found after evaluation in the ED and by the consultant physician were fracture (68.5% vs 64.0%), tendon injury (35.7% vs 26.7%), nerve injury (15.6% vs 18.6%) and vascular injury (9.3% vs 9.3%). Primary repair was performed in 24.0% of cases, surgical repair in 55.6%, reduction in 4.8% and foreign body removal in 3.0%, while 12.3% refused treatment. While 72.4% of the patients were discharged, 13.5% were hospitalized in the clinics. Vascular injuries (κ = 0.822) and fractures (κ = 0.859) detected in ED were highly consistent with the consultant physician, whereas nerve (κ = 0.620) and tendon injuries (κ = 0.653) were moderately consistent. The most common discrepancies between the pathologies detected in ED and those detected by the consultant physician were 15.5% tendon injury, 10.8% nerve injury, 6.3% fracture and 3.0% vascular injury.