Depresyon düzeyi yüksek kadınlarda yüz yüze ile çevrim içi Bilişsel Davranışçı Terapi'nin (BDT) karşılaştırılması
Comparison of face-to-face and online Cognitive Behavioral Therapy in women with high levels of depression
- Tez No: 823211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Depresyon sevdiği şeylerden zevk alamama, çökkün ruh hali, sosyal ve bireysel aktivitelerin belirgin şekilde azalmasını kapsayan bir kavramdır. Depresyon her yaşta görülebilir ve tekrarlama olasılığı yüksektir. Depresyonun ortaya çıkmasında birçok sebep bulunmaktadır. Bu nedenle depresyonun tedavisi oldukça karmaşık ve önemli bir konudur. Bu araştırmada, gönüllü bireylerin depresyon düzeylerine çalışma durumu, çocuk sahibi olma, kronik rahatsızlığın olup olmaması, bakmakla yükümlü olunan bireye (çocuk dışında) sahip olma durumu, daha önce psikolojik destek alma durumu, gelir düzeyi, medeni durumu, eğitim durumu ve yaş gibi değişkenlerin etkisi belirlenmiş ve uygulanan terapi yönteminden (çevrim içi ve yüz yüze) hangisinin daha başarılı olduğu araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği”ve“SCL-90”uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-55 yaş aralığındaki gönüllü bireyler oluşturmuştur. Ölçeklerden elde edilen verilere göre 28 gönüllü birey seçilmiştir. Yapılan Bilişsel Davranışçı Terapi seanslarında toplam 28 gönüllü bireyden veri toplanmıştır. Bireyler iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba çevrim içi ve diğer gruba yüz yüze Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi uygulanmıştır. Anket form verileri SPSS 22.0 veri analiz programına aktarılarak gerekli analizler yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre çevrim içi ve yüz yüze uygulanan seanslarda depresyon skorlarını azalttığı elde edilmiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde depresyon skorlarına değişkenlerin etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Depression is a concept that includes the inability to derive pleasure from things one enjoys, a state of low mood, and a significant decrease in social and individual activities. Depression can occur at any age and has a high likelihood of recurrence. There are many causes for the onset of depression. Therefore, the treatment of depression is quite complex and important. In this study, the impact of variables such as employment status, having children, presence of chronic illness, having a dependent individual (other than children) to care for, previous experience of psychological support, income level, marital status, educational status, and age on the depression levels of volunteer individuals was determined, and the effectiveness of the applied therapy method (online and face-to-face) was investigated. The data collection tools used in the study were the“Demographic Information Form,”“Beck Depression Scale,”and“SCL-90.”The sample of the study consisted of volunteer individuals aged between 18 and 55. According to the data obtained from the scales, 28 volunteer individuals were selected. Data were collected from a total of 28 volunteer individuals during Cognitive Behavioral Therapy sessions. The individuals were divided into two groups. Online Cognitive Behavioral Therapy was applied to one group, and face-to-face Cognitive Behavioral Therapy was applied to the other group. The questionnaire data were transferred to SPSS 22.0 data analysis program, and the necessary analyses were performed. According to the research findings, it was found that both online and face-to-face sessions reduced depression scores. When the analysis results were examined, it was observed that the variables had an effect on depression scores.