Crystallization study using a new process analytical technology (Pat)
Yeni bir proses analitik teknolojisi (Pat) ile kristalizasyon çalışması
- Tez No: 823358
- Danışmanlar: PROF. DR. XUE Z. WANG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Leeds
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının temel amacı geliştirilen PAT tabanlı yeni bir sistem yardımıyla bir eriyikten çöktürme yoluyla oluşturulan katı kristallerin evrimini ve morfolojisini etkileyen faktörleri gözlemlemektir. Yapılan çalışmalar sonucunda kimyasal bileşiklerin ve aminoasitlerin kristalizasyon süreçlerine ilişkin gerçek zamanlı veriler elde edilmiş ve bu sayede kristal yapıyı etkileyen kritik parametrelerin optimizasyonu sağlanmıştır. Çalışma kapsamında glutamik asit ve potasyum alüminyum sülfat kullanılmış olup kristalizasyona ilişkin tüm süreç geliştirilen yerinde (in situ) görüntüleme probu yardımıyla eş zamanlı olarak görüntülenmiş ve Process Image Analysis Expert (in-house) isimli yazılım paketi yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuncunda elde edilen bulgular çekirdeklenme ve büyüme koşullarının son kristal morfolojisi üzerindeki etkisinin yerinde ve eşzamanlı olarak gözlemlenebilmesi ve bu sayede kontrol edilebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırma grubuyla birlikte geliştirilen ve bu yüksek lisans tezinin çıktıları doğrultusunda optimize edilen sistem ve yazılım programı Malvern Panalytical (UK) başta olmak üzere pek çok analitik cihaz üreticisi şirkete demo şekliyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to monitor the crystallization process using a new process analytical technology (PAT). To that end, multiple series of cooling crystallization experiments were performed with the use of an advanced in-situ visualization system to monitor the birth and growth of crystals. After the onset of nucleation, in-situ imaging probe was employed to capture and store the images of crystals growing from solution. Then, a software package called Process Image Analysis Expert was used to analyze the pre-recorded crystal images in terms of physical properties. The effects of different operating conditions on the formation of crystalline phases and the physical properties of formed crystal structures were investigated using in-situ monitoring system combined with image analysis software. Crystal Size Distribution (CSD) considered as the quality measure of the product was generated when necessary. The crystallization stages of two systems, L-glutamic acid and potash alum, were monitored under several operation conditions using the developed PAT system.