Türkiye'de sağlık sektörünün ekonomik açıdan analizi
Economically analysis of health sector in Turkey
- Tez No: 82348
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Sağlık sektörünün ekonomik açıdan ele alındığı bu çalışmanın birinci bölümünde, sağlık ve sağlık hizmeti tıbbi yönden incelenmekte ve sağlık hizmetlerinin özellikleri tanıtılmaktadır. Daha sonra sağlık ve ekonomi ilişkisi irdelenmekte ve bu kapsamda ekonomik bir mal olarak sağlık hizmetlerinin katkısının ekonomik boyutu araştırılmaktadır. İkinci bölümde, sağlık hizmetleri talebi, talebin özellikleri ve etki eden faktörler ile talep analizinin gerekliliği üzerinde durulmaktadır. Sağlık hizmeti tüketiminde, talep analizinin tek başına yeterli olmamasından hareketle, bu bölümde ayrıca sağlık hizmetleri arzı, arz unsurları ve bunlardaki gelişmeler ile arzın özellikleri incelenmektedir. Yine bu bölümde sağlık sektöründe örgüt yapısı ve bu kapsamda kamu ve özel kesimin sektördeki durumu analiz edilmektedir. Çalışmanın son bölümünde ise, sağlık hizmetlerinin finansman yapısı ve finansman sorunları, Türkiye'de ve bazı gelişmiş ülkelerde sağlık harcamaları ve gelişimi incelenmektedir. Ayrıca ekonomik büyüme ve sağlık ilişkisi çeşitli araştırmalardan yararlanılarak ortaya konulmaktadır. Beşeri sermayenin önem kazanması nedeniyle kalkınma ve sağlık hizmetleri ilişkisi üzerinde durulmuş ve sağlık göstergelerinin eğitim ile ilgili göstergelerle birlikte en önemli kalkınma ölçütleri olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter of this study in which health sector was handled economically, health and health services were studied and the features of health services were introduced. In the same chapter their health and economic relations were analysed. The economic dimension of the contribution of health services as economic goods was also studied. In the second chapter, the demand of health services and the features of this demand and effective factors and the need for demand analysis were emphasized. In the consumption of health services with the nation that demand analysis is not sufficient individually, supply of health services, supply elements and developments in this field were studied. In the same chapter the organizational structure in health sector as well as present situation in public and private sector was analysed. In the last chapter of the study financial structure of health services, their problems and health expenditures in Turkey and in same developed countries were introduced. In addition economic development and its health relation were illustrated in the light of various studies in this field. As human capital gained importance, development and its reflection in health services were emphasized. In this context health indications along with the indications of education were stressed as the most important development criteria.