Deneysel aşil tendinopati oluşturulan sıçanlarda serisin'in TGF-beta/Smad yolağı üzerinden etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of serisin through TGF-beta/Smad tract in rats with experimental achile tendinopathy
  1. Tez No: 823598
  2. Yazar: DİLEK SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aşil tendonu; insan vücudundaki en ağır yük taşıma kapasitesine sahip, en güçlü tendondur. Gücüne rağmen, en çok travmaya uğrayan ve en çok rüptüre olan tendondur. Aşil tendinopati (AT) ise tendonun aşırı derecede kullanılması veya tendona fazla yüklenilmesi sonucu ortaya çıkan bir patolojidir. Serisin; doğal, ucuz, kolay ulaşılabilir, biyolojik olarak uyumlu bir biyomateryaldir. Serisinin antioksidan ve antiinflamatuvar etkinliği olduğu, kollajen sentezini arttırdığı ve yara iyleşmesi üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, deneysel AT modeli oluşturulmuş sıçanlarda serisinin etkinliğinin belirlenmesi, bu etkinliğinin TGF-β/Smad yolağı üzerinden gösterilmesi ve etkinliğinin diklofenak sodyum ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Tip-1 kollajenaz ile AT modeli oluşturulan sıçanlara oral olarak diklofenak sodyum (14 gün) ve/veya intratendinöz serisin (3. ve 6. günlerde) uygulaması yapılmıştır. Sıçanlar 1. ayın sonunda genel anestezi altında dekapite edilmiştir. TGF-β1, Smad2, CTGF, Dekorin, total oksidan-antioksidan (TOS-TAS) ve Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) seviyelerin tayini için serum örnekleri, Hemotoksilen eozin ve Masson's trichrome boyaları ile histopatolojik, TGF-β1, Smad2 ve Col1A1 antikorları ile immünohistokimyasal analizler için aşil tendon doku örnekleri alınmıştır. Bu çalışmada, serisinin fibroblast oluşumunu ve kollajen sentezini artırdığı; hemotoksilen eozin ve masson's tricom boyaları ile histopatolojik olarak, Col1A1 antikorları ile İmmünohistokimyasal olarak gösterilmiştir. Serisinin AT tedavisindeki etkinliği TGF-β/Smad yolağı üzerinden hem ELİSA hem de immünohistokimyasal olarak tespit edilmiştir. Son olarak serisinin AT tedavisindeki antioksidan etkinliği, ELİSA yöntemi ile belirlenmiştir. Bulgularımız ele alındığında, AT tedavisinde serisinin etkili olduğu ve rahatlıkla kullanılabilecek doğal, etkin ve hasta uyumu açısından daha avantajlı alternatif bir bileşik olabileceği belirlenmiştir. Çalışmamız literatürde AT tedavisinde serisin kullanımının gösterildiği ilk çalışma olup; AT tedavisine yönelik ileriki klinik çalışmalara yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Achilles tendon is the strongest tendon in the human body with the heaviest load-bearing capacity. Despite its strength, it is the tendon that is most traumatized and ruptured. Achilles tendinopathy (AT) is a pathology that occurs as a result of excessive use or loading of the tendon. Sericin is a natural, inexpensive, readily available, biocompatible biomaterial. It is known that sericin has antioxidant, anti-inflammatory activity, increases collagen synthesis and has positive effects on wound healing. In this study, it was aimed to determine the efficacy of sericin in rats with experimental AT model, to show this efficacy via TGF-β/Smad pathway and to compare its efficacy with diclofenac sodium. For this purpose, diclofenac sodium (14 days) and/or intratendinous sericin (on the 3rd and 6th days) were administered orally to rats whose AT model was created with Type-1 collagenase. The rats were decapitated under general anesthesia at the end of the first month. Serum samples for the determination of TGF-β1, Smad2, CTGF, Decorin, Total oxidant-antioxidant (TOS-TAS) and OSI levels, histopathologically with Hemotoxylin eosin and Masson's trichrome stains, Achilles tendon tissue samples for immunohistochemical analysis with TGF-β1, Smad2/3 and Col1A1 antibodies taken. In this study, it has been shown that sericin increases fibroblast formation and collagen synthesis histopathologically with hematoxylin-eosin and Masson's tricom dyes, and immunohistochemically with Col1A1 antibodies. Again, its effectiveness in AT treatment was determined both by ELISA and immunohistochemically via the TGF-β/Smad pathway. Finally, the antioxidant activity of the series in the treatment of AT was determined by the ELISA method. Considering our findings, it has been determined that sericin is effective in the treatment of AT and it can be a natural, effective and more advantageous alternative compound that can be used easily in terms of patient compliance. Our study is the first in the literature to show the use of sericin in the treatment of AT, and it is thought to be a guide for future clinical studies on the treatment of AT.