Okul öncesi dönemdeki çocukların oyun davranışlarına ebeveyn tutumlarının etkisi: norveç ve türkiye'nin karşılaştırılması
The effect of parental attitudes on preschool children's play behaviors: Comparison of Norway and Turkey
- Tez No: 823597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Okul öncesi dönemde oyun ve oyun ile ilgili ebeveyn tutumları çocuğun gelişimiyle doğrudan ilişkilidir. Ebeveynlerin çocuk ile oyun oynayarak etkileşim kurmasını kültürel özellikler de etkilemektedir. Farklı kültürel bağlamlarda çocuk yetiştirme, kültürel değerler ve çocuklarla oyun oynama konusunda ebeveynlerin davranış stillerinin karşılaştırmalı araştırılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada okul öncesi dönemdeki 3-6 yaş arası çocukların ebeveyn tutumlarının, çocukların oyun davranışlarına etkisinin Türkiye ve Norveç karşılaştırması yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmada Norveç'te yaşayan ebeveynlerin okul öncesi dönemdeki çocuklarının oyun oynama davranışlarını etkileme durumlarını analiz etmek için ilişkisel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, tipik gelişim gösteren okul öncesi dönemde çocuğu bulunan, Norveç'te ve Türkiye'de yaşayan ebeveynlerdir. Tüm ebeveynlere ulaşılması mümkün olmadığından örneklem seçim teknikleri arasından kartopu örnekleme tekniği benimsenmiştir. Veri toplama aşamasında araştırmacı tarafından google form oluşturulmuş, bu formun Türkiye'de ve Norveç'te ikamet eden 3-6 yaş döneminde tipik gelişim gösteren çocuğu bulunan ebeveynler tarafından doldurulabilmesi için ailelere gönderilmiştir. Çalışma kapsamında Demografik Bilgi Formu; Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Çocukların Oyun Davranışlarını Belirleme Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, öncelikle verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiş ve sonrasında tüm veriler için betimleyici istatistikleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda anne babaların çocuk yetiştirme tutumlarının çocukların oyun becerileri üzerinde güçlü ve anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Play and parental attitudes about play in the preschool period are directly related to the development of the child. Cultural characteristics also affect parents' interaction with children by playing games. On raising children in different cultures, cultural values and playing games with children; There is a need for“comparative research of parents' behavioral styles”. In this study, it is aimed to compare the effects of parental attitudes of preschool children aged 3-6 on children's play behaviors and compare Turkey and Norway. To this end; In this study, the effects of parents living in Norway on the playing behaviors of their children in the preschool period were examined. Relational design was used to analyze this. The population of the research is parents living in Norway and Turkey, who have children in the pre-school period with typical development. Since it was not possible to reach all parents, snowball sampling technique was adopted among the sample selection techniques that are thought to best reflect the situation. During the data collection phase, a google form was created by the researcher. A google form was sent to families so that this form could be filled in by parents who have children residing in Turkey and Norway with typical development at the age of 3-6. Within the scope of the study, Demographic Information Form; Parental Attitude Scale and Children's Play Behavior Scale were applied. In the statistical analysis of the obtained data, firstly, the conformity of the data to the normal distribution was tested, and then descriptive statistics were made for all the data. As a result of the research, it was determined that parents' child-rearing attitudes had a strong and significant effect on children's play skills.