Günah vergilerinin anayasal vergileme ilkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sin taxes in terms of constitutional taxation principles
- Tez No: 823651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÖZEN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Devletin en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Vergiler hem gelir elde etmek hem de toplumsal refahı sağlamak adına çeşitli mal ve hizmetler üzerinden alınmaktadır. Bu vergilerden biri de günah vergileridir. Günah vergileri geçmişten günümüze kadar birçok ülkede uygulanmaktadır. Her ülkenin kendi vergi sistemine göre günah vergilerini uygulama biçimleri değişmektedir. Günah vergileri geçmiş zamanlarda dini yönden günah olarak kabul edilen mal ve hizmetlerin tüketimi üzerinden alınmaktadır. Çok eski zamanlarda papalar kadınların ahlaka uygun olmayan davranışlar sergilemesinin günah olduğunu belirterek onları bu günahlardan arındırma karşılığında para almaktaydı ve aldıkları bu paralarla dini projelerini finanse etmekteydiler. Böylelikle ortaya çıkan günah vergileri daha sonraları alkol ve tütün ürünleri gibi bağımlılık yaratan ve hem sağlığa zararlı hem de toplumsal huzuru bozan mal ve hizmetler üzerinden alınmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda devlet hem gelir elde etmiş hem de toplumsal huzuru bozacak mal ve hizmetlerin kullanımını engellemeye çalışmıştır. Bu çalışmada günah vergileri tüm özellikleri ile detaylıca ele alınmış ve açıklanmıştır. Aynı zamanda Türkiye'de uygulanmakta olan günah vergilerine ve seçilmiş bazı ülkelerdeki uygulama örneklerine yer verilmiştir. Son olarak anayasal vergileme ilkeleri ışığında günah vergilerinin ayrı ayrı değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important source of income of the state is taxes. Taxes are levied on various goods and services in order to both generate income and ensure social well-being. One of these taxes is the sin tax. Sin taxes have been applied in many countries from the past to the present. According to each country's own tax system, the ways in which sin taxes are applied vary. Sin taxes are levied on the consumption of goods and services that were considered to be sins from a religious point of view in past times. In ancient times, popes stated that it was a sin for women to exhibit immoral behavior, and they received money in exchange for cleansing them of these sins, and they finance their religious projects with this money they received. Thus, the resulting sin taxes later began to be levied on goods and services that are addictive, harmful to health and disturb social peace, such as alcohol and tobacco products. Thus, the state has both earned income and tried to prevent the use of goods and services that would disturb social peace. In this study, the sin tax has been discussed and explained in detail with all its features. At the same time, the sin taxes being applied in Turkey and the application examples in selected countries of the world have been included. Finally, sin taxes were evaluated separately in the light of constitutional taxation principles.