Kur'an'da yer alan Allah'ın merhamet ifade eden sıfatları bağlamında çocuk eğitimi
Child education in the context of God's attributes that express mercy in the Quran
  1. Tez No: 823652
  2. Yazar: SEDANUR SUATA TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Allah'ın Kur'an'ı Kerim içerisinde geçen ve merhametini barındıran isimlerinin çocuk eğitiminde kullanılmasını amaçlamıştır. Allah'ın Kur'an'da isimleri ile kendisini tanımış insanın farkında olmadığı birçok özelliğini isimleri ile kullarına anlatmıştır. Kendi vasıflarından insanlara da parça parça vermiştir. Ebeveynler çocuklarını yetiştirirken Allah'ı anlatma noktasında zaman zaman yetersiz, çaresiz kalmaktadır. Bu noktada Allah'ın isimleri yardımcı olacak ve yol gösterecektir. Her bir ismin kula yansıma olduğunu bilmek ebeveynlerin eğitim konusunda yardımcı olacaktır. Zira bir eser en güzel onu yazan eser sahibi ile anlatılmaktadır. Kainatın yaratıcının özelliklerinin çocuklara yansımasını anlatmakta yine O'nun isimleri ile olacaktır. Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm genel hatları ile eğitim, eğitimin önemi, eğitimin unsurları, ailenin eğitimdeki önemi, din eğitimi, peygamberlerin çocuk eğitimindeki metotları gibi konulara değinilmiştir. Burada konu ile ilgili ayetler ele alınarak Tefsirlerden yararlanılmıştır. İkinci bölüm Allah'ın isimlerinin yer aldığı konunun tam izah edildiği bölümdür. Burada Prof. Dr. Emine Öğük'ün“Allah'ı Tanıtan Güzel İsimler”kitabındaki“Merhamet ve Lütufla İlgili İsimler”başlığındaki esmalar teze konu edilmiştir. Burada önce Allah'ın isimleri tanıtılmış ardından ebeveynlerin bu esmanın yansımasını çocuğa nasıl anlatacağı hakkında bilgi verilmiştir. Konunun geçtiği ayetler tek tek ele alınarak tefsir kaynaklarından tarama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to use the names of Allah mentioned in the Noble Qur'an and containing mercy in children's education. Allah has recognized him by his names in the Qur'an and has explained to his servants by his names many characteristics that man is unaware of. He also gave pieces of his own qualifications to people. Parents are sometimes inadequate and helpless at the point of telling Allah while raising their children. At this point, the names of Allah will help and guide. Knowing that each name is a reflection on the tower will help parents with education. Because a work is best described with the owner of the work who wrote it. It will be with His names again to explain the reflection of the characteristics of the creator of the universe to children. The thesis consists of two parts. In the first part, topics such as education, the importance of education, the elements of education, the importance of the family in education, religious education, the methods of the prophets in child education are discussed in general terms. Here, the verses related to the subject have been taken into consideration and exegesis has been used. The second part is the part where the subject containing the names of Allah is fully explained. Here Prof. Dr. The names in the title“Names Related to Mercy and Grace”in Emine Öğük's book“Beautiful Names that Introduce Allah”are the subject of the thesis. Here, the names of Allah are introduced first, and then information is given about how parents will explain the reflection of this essence to the child. The verses related to the subject have been scanned from tafsir sources by taking them one by one.