Türkiye ve Pakistan'daki yükseköğretim grafik tasarım eğitiminin müfredat programları açısından karşılaştırılması
Comparison of higher education graphic design education in Turkey and Pakistan in terms of curriculum programs
- Tez No: 823678
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Grafik tasarım, belli bir mesajı iletmek için görsel ögeleri ve yazıları birlikte kullanarak hedef kitleye ulaştırılma amacıyla oluşturulmuş farklı tasarımları içeren bir sanat disiplinidir. Grafik tasarım eğitimi, günümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan eğitim alanıdır. Hızla değişen ve gelişen bu çağda grafik tasarım eğitiminin de güncel olması zorunlu hale gelmektedir. Yükseköğretim kurumları ise eğitim sisteminin önemli bir parçası olarak, toplumların gelişimine katkıda bulunmak, kültürler arası etkileşimi desteklemek, bilgi araştırma ve üretme becerilerine sahip bireyler yetiştirmek amacıyla modern zamana ayak uydurmalıdır. Bu nedenle başarılı bir eğitim sistemi için ilerleyen ve gelişen zamanla beraber gelişimlerini yükseltebilmek için eğitim programlarında düzenlemeler ve yenilikler yapmalıdırlar. Bu çalışmanın amacı Türkiye ve Pakistan'da grafik tasarım eğitimi veren on tanınmış üniversitelerin grafik tasarım eğitiminin ders müfredatlarının, ders içeriklerinin, islenişi, derse ilişkin öğrenim süreçleri, kullanılan ders materyallerin ve programa kabul ve mezun şartların karşılaştırılması bunların arasındaki farklılıklar ve benzerlikler tespit etmektir. Bu çalışmada elde edilen veriler doküman incelemesi yöntemiyle erişilmiştir ve betimsel analiz yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre Türkiye ve Pakistan'dan seçilen üniversitelerin programlarında farklılıklar ve benzerlikler belirlenmiş ve yorumlanmıştır. Bu yorumlar üzerinden sonuçlar çıkartılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Graphic design is an art discipline that encompasses various designs created using visual elements and text with the purpose of conveying a certain message to the target audience. Graphic design education is an important field that holds a significant place in today's world. In this rapidly changing and evolving era, it has become essential for graphic design education to be up-to-date. Higher education institutions, as an important part of the education system, should adapt to the modern times in order to contribute to the development of societies, support intercultural interaction, and cultivate individuals with research and production skills. Therefore, in order to have a successful education system, they should make periodic adjustments and innovations in their educational programs to progress together with the advancing and developing times. The aim of this study is to compare the curricula, course contents, teaching, learning processes, course materials used, admission and graduate requirements of the graphic design education of ten well-known universities in Turkey and Pakistan, in total, and to determine the differences and similarities between them. The data for this study was obtained through document analysis and examined using descriptive analysis. The findings revealed both similarities and differences among the programs of the selected universities in Turkey and Pakistan, which were then interpreted to draw conclusions and provide recommendations based on these observations.