Sosyal medyada beden ve mahremiyet: Onlyfans örneği
Body and privacy in social media: The case of onlyfans
- Tez No: 823694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sosyal medyanın mahremiyeti dönüştüren yapısı aynı zamanda beden konusunu da kapsamaktadır. Bu araştırma, dijital kamusal alandaki beden mahremiyeti konusunu son zamanlarda oldukça tartışmalı olan OnlyFans platformu üzerinden incelemektedir. Platforma erişim engeli getirilmeden önce yapılan görüşmeler sosyal medyadaki beden mahremiyeti konusunun OnlyFans içerik üreticileri tarafından nasıl algılandığını ve karşılandığını ortaya çıkarmaktadır. Mahremiyet konusunda OnlyFans platformunun seçilmesinin nedeni ise, toplumun geneli tarafından içerik üreticilerinin mahremiyet ihlali yaptıkları ve cinselliğe hizmet ettikleri gerekçesiyle dijital seks işçisi olduğunun düşünülmesidir. Seks işçiliği konusunda tartışmalar sürse de bu konuda toplumdaki genel yargı nedeniyle içerik üreticileri dışlanmakta, psikolojik baskı ve hakarete maruz kalmaktadır. Bu araştırma, kullanıcıların bu denli olumsuzluklara maruz kalmalarına rağmen sosyal medyada kendi beden mahremiyetlerini ihlal etmelerinin ardında yatan motivasyonu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ancak içerik üreticilerinin motivasyonları araştırılırken toplumun geneline yayılan olumsuz ön yargılar bir kenara bırakılmaya çalışılmış ve feminist teorinin seks işçiliği ile porno endüstrisine bakışı temele alınarak incelenmiştir. Bu sebeple mizojinik tutumun ataerkil yapıya sahip toplumlarda kadınları nasıl bir konuma yerleştirdiği ayrıca işlenmiş ve kadın düşmanlığının tehlikeleri üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The structure of social media that transforms privacy also encompasses the issue of bodies. This research examines the issue of bodily privacy in the digital public sphere, focusing on the controversial OnlyFans platform. The interviews conducted before the access restriction shed light on how the issue of body privacy on social media is perceived and responded to by OnlyFans content creators. The reason for choosing the OnlyFans platform regarding privacy is due to the widespread belief that content creators are violating privacy and catering to sexuality, thus being considered digital sex workers by the general public. While debates about sex work continue, due to societal perceptions, content creators are marginalized, facing psychological pressure and insults. This research aims to uncover the motivation behind users violating their own bodily privacy on social media, despite being exposed to such negative consequences. However, while investigating the motivations of content creators, efforts have been made to set aside the widespread negative biases of society and instead, feminist theory's perspective on sex work and the porn industry has been taken as a basis for examination. As a result, the misogynistic attitude's impact on placing women in certain positions within patriarchal societies has also been explored, along with a focus on the dangers of misogyny.