Nicholas of Cusa on interreligious harmony and conflict with reference to the Qur'an
Nicholas of Cusa'da Kur'an'a referansla dinler arası uyum ve çatışma
  1. Tez No: 823693
  2. Yazar: SEVCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEREMY GREGORY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ortaçağ, Latin-Hıristiyan dünyasının İslam dini ile ve İslam geleneğiyle ilk kez karşılaştığı bir dönemdir. Bu karşılaşmanın bir sonucu olarak Hıristiyan alimler, İslam 'tehditini' çürütme ve ilmi eserlerinde bu tehdite karşı yeni argümanlara ihtiyaç duymuşlardır. Cusa'lı Nicholas da (1401-1464) bu alimler arasında yer almaktadır. Dünya dinlerini ele aldığı ve bunların birliğini önerdiği De Pace Fidei (1453) ve Hıristiyanlaştırıcı bir bakış açısıyla Kur'an'ı sistemli bir şekilde incelediği Cribratio Alkorani (1463) adlı eseri İslam'ın ana akım Latin-Hıristiyan algısından bir ayrılma olarak kabul edilmektedir. Bu iki metni tarihsel bağlamları açısından incelemek güvenilir bir sonuca ulaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
The medieval era is a time in which the Latin-Christian world encountered Islam and its tradition for the first time. As a result of this encounter, Christian scholars needed to refute the 'threat' of Islam and required new arguments against it in their scholarly works. Nicholas of Cusa (1401-1464) was among these scholars. His De Pace Fidei (1453), in which he deals with the religions of the world and suggests a unity of them, and Cribratio Alkorani (1463) in which he sifted the Qur'an systematically from a Christianizing point of view, are taken as a departure from the mainstream Latin-Christian perception of Islam. Analysing these two texts in terms of their historical context gives a reliable conclusion.