Uluslararası ticari uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünün en az gelişmiş ülkelerde uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of the application of arbitration resolution of i̇nternational commercial disputes i̇n less developed countries
- Tez No: 823720
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GERÇEK, PROF. DR. MEHMET YÜCE, PROF. DR. ÖZGÜR BİYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın konusu uluslararası ticari uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözümünün en az gelişmiş ülkelerde uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmamızın amacı alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından birisi olan tahkimin en az gelişmiş ülkelerde uygulanmasını araştırılmak ve bunun gerçekten kullanılabilir olup olmadığını ortaya koymaktır. Alternatif uyuşmazlık çözüm yolunun ve bu sistemin ortaya çıkmasının önemli bir nedeni, devlet tarafından mahkemeler aracılığıyla sağlanan yargılama hizmetinin zaman alıcı ve ekonomik açıdan maliyetli bir yöntem olmasıdır. Diğer bir deyişle, tarafların uyuşmazlıkları kendi inisiyatifleriyle ve süratle çözme istekleri alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Tüm dünyada, hatta en az gelişmiş ülkelerde, hukuk sistemlerinin ve ticari işlemlerin getirdiği yük ve mahkemelerin bu yükü yönetmede yaşadığı zorluklar, hukuki ve ticari uyuşmazlıkların tarafları için daha hızlı ve tatmin edici bir tahkim yöntemini zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda çalışmamızda genel olarak alternatif çözüm yöntemlerinden bahsedilmesinin ardından asıl inceleme konusu olan en az gelişmiş ülkelerde tahkim uygulamaları değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, en az gelişmiş ülkelerde tahkim uygulaması ile ilgili yasal düzenlemeler genel olarak yapılmış ve bunların geçerliliği ile ilgili sözleşmeler imzalanmış, ancak uygulamaya geçirilmesi ve ticari uyuşmazlıklarda kullanılması konusunda yeterli gelişme sağlanamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to evaluate the applicability of the settlement of international commercial disputes through arbitration in least developed countries. The aim of our study is to investigate the application of arbitration, which is one of the alternative dispute resolution methods, in least developed countries and to reveal whether it is really usable. An important reason for the emergence of the alternative dispute resolution method and this system is that the litigation service provided by the state through the courts is a time-consuming and economically costly method. In other words, the parties' desire to resolve disputes on their own initiative and quickly has led to the emergence of alternative dispute resolution methods. All over the world, even in the least developed countries, the burden of legal systems and commercial transactions and the difficulties experienced by the courts in managing this burden have necessitated a faster and more satisfactory arbitration method for the parties to legal and commercial disputes. In this context, in our study, after mentioning alternative resolution methods in general, arbitration practices in least developed countries, which are the main subject of investigation, are evaluated. As a result of the research, it has been determined that legal regulations related to the implementation of arbitration in the least developed countries have been made in general and contracts regarding the validity of these have been signed, but there has not been sufficient progress in their implementation and use in commercial disputes.