İkiuçlu (Bipolar) bozukluğu ve şizofreni tanısı almış yetişkinlerde algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik sağlamlık ve baş etme yolları arasındaki ilişki
Research of the relation between perceived of parents with psychological resilience and ways of coping with it in the adults diagnosed bipolar disorder and schizophrenia
  1. Tez No: 823719
  2. Yazar: EDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇAPRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ebeveynler, bireylerin yaşamlarında ilk tanıştığı, en uzun süre temas ettiği ve sıklıkla etkileşimde bulunduğu kişilerdir. Genetik ve ebeveyn araştırmaları anne babaların bireyler üzerindeki etkisine odaklanarak bu etkileri ve ilişkileri nicel olarak incelemeye çalışmaktadır. Ebeveyn tutumlarının bireylerin ebeveyn davranışlarına bakış açıları üzerinden incelenmesi de uzun yıllardır alan yazında çalışılan konulardan biridir. Algılanan ebeveyn tutumları ebeveynlerin davranışlarındaki mesajların anlamlandırılması, bu mesajların işlenmesi ve mesajlara verilen yanıtlarla ilişkilidir. Mevcut çalışmada ebeveyn tutumlarına bireylerin bakış açısından yaklaşarak algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik sağlamlık ve baş etme yolları arasındaki ilişkinin ikiuçlu (bipolar) bozukluğu ve şizofreni tanısı almış kişilerde incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yapılmıştır. Çalışmaya DSM-5'e göre ikiuçlu (bipolar) bozukluğu ve şizofreni tanısı almış 18- 75 yaş aralığında 37 kadın (%35) ve 68 erkek (%65) olmak üzere toplam 105 kişi katılmıştır. Algılanan ebeveyn tutumları Young Ebeveynlik Ölçeği, psikolojik sağlamlık Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve baş etme yolları Baş Etme Yolları Ölçeği ile ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel analizi için IBM SPSS Statistic 22 kullanılmıştır. Değişkenlerin arasındaki ilişkiyi incelemek için normallik sayıltıları doğrultusunda Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Bağımsız Gruplar için T- Testi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda algılanan ebeveyn tutumlarının alt boyutlarından bazılarının psikolojik sağlamlık ve baş etme yolları alt boyutları ile anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular alan yazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parents are the people that individuals first meet, come into contact with for the longest time and interact frequently. Genetic and parent research focuses on the influence of parents on individuals and tries to quantitatively examine these effects and relationships. Examining parental attitudes from the perspectives of individuals on parental behaviors is one of the subjects that have been studied in the literature for many years. Perceived parental attitudes are related to the interpretation of messages in parents' behavior, the processing of these messages, and the responses to messages. In the current study, it is aimed to examine the relationship between perceived parental attitudes, psychological resilience and coping ways in individuals diagnosed with bipolar disorder and schizophrenia, by approaching parental attitudes from the perspective of individuals. The research was conducted with the relational screening model. A total of 105 people, 37 women (35%) and 68 men (65%), aged 18-75 years, who were diagnosed with bipolar disorder and schizophrenia according to DSM-5, participated in the study. Perceived parental attitudes were measured with the Young Parenting Scale, resilience with the Brief Resilience Scale, and coping methods with the Ways of Coping Scale. IBM SPSS Statistic 22 was used for statistical analysis of the data. One-Way Analysis of Variance (ANOVA), T-Test for Independent Groups and Multiple Regression Analysis were used to examine the relationship between the variables in line with the normality assumptions. As a result of the study, it was determined that some of the sub-dimensions of perceived parental attitudes showed significant differences with the sub-dimensions of psychological resilience and ways of coping. The findings were discussed in line with the literature.