Hersek deltası ticareti
Hersek delta trade
  1. Tez No: 823837
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hersek Deltası, Nikomedia Körfezi'nin en dar noktasında yer almaktadır. Constantinopolis, Nikomedia ve Nikaia gibi önemli şehirlere olan yakınlığından ve Anadolu yol ağındaki konumundan dolayı çağlar boyunca deniz ve kara ticaretinde önemli bir merkez olmuştur. Özellikle 324 yılında Constantinopolis'in başkent olması ve sonrasında Justinianus'un güvenlik amacıyla başkente ulaşan karayolunu bozdurması sonucunda imparatorluğun posta teşkilatının Nicomedia Körfezi'ni karadan dolaşmaktansa Bizans-Helenopolis hattından deniz yolu ile geçmeye başlaması üzerine daha da işlek hale gelmiştir. Bu nedenle tez konusu Geç Antik Çağ ve Bizans Dönemi olarak sınırlandırılmıştır. Yalova bölgesindeki arkeolojik çalışmaların 2018 yılında başlaması nedeni ile Drapenon- Helenopolis ve Limnae-Civetot gibi yerleşimlere ev sahipliği yapan bölgenin deniz ve kara ticareti bu güne kadar sadece tarihi kaynaklar ışığında çalışılmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalar, bölgenin tarihini Helenistik Dönem'e kadar geriye götürürken bölgenin yerel üretimine yönelik önemli buluntular da ele geçmiştir. Çağlar boyunca Anadolu yol ağında önemli bir noktada olduğu bilinen bölgenin arkeolojik veriler ışığında incelenmesi bu önemli ticaret noktası hakkında değerli veriler sağlamaktadır. Özellikle seramik buluntular bölgedeki yerel üretim ve ithal edilen ürünler hakkında önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hersek Delta is located at the narrowest point of Nicomedia Bay. Due to its proximity to important cities such as Constantinople, Nicomedia and Nicaea and its location on the Anatolian road network has been an important center for maritime and land trade throughout the ages. Especially when Constantinople became the capital in 324, and then Justinian destroyed the highway that reached the capital for security purposes. As a result, the postal organisation of the empire started to pass through the Byzantine-Helenopolis by sea instead of going all through Nicomedia Bay by land. For this reason, the subject of the thesis is limited to Late Antiquity and the Byzantine Period. Since the archaeological studies in the Yalova region started in 2018, the maritime and land trade of the region, which is home to settlements such as Drapenon-Helenopolis and Limnae-Civetot, has been studied only in the light of historical sources. While the archaeological studies carried out take the history of the region back to the Hellenistic period, important finds for the local production of the region were also found. The examination of this region, which has been known to be an important point in the Anatolian road network throughout the ages, in the light of archaeological data, provides valuable data about this important trade point. Especially the ceramic finds provide important information about the region's local production and imported products.