Monument lighting strategies in heritage sites: A case study on Volubilis
Miras alanlarında anıt aydınlatma stratejileri: Volubilis üzerine bir örnek çalışma
  1. Tez No: 823856
  2. Yazar: ZAINAB RAOUI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİYE MERVE TAŞOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetçiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Aydınlatma insan için temel bir ihtiyaçtır. Akkor ampulün icadından sonra aydınlatma alanında çok sayıda gelişme yaşandı. Aydınlatma uygulamalarının önemi, kentsel silüetlerin algılanması ve doğal ve kültürel peyzaj öğelerinin estetik ve işlevsel gereklilikleri ile bağlantılı olarak artmıştır. Işık kullanımı, tarihi bir anıtın cephesinin fiziksel düzenlemesini farklılaştırmaya hizmet eder ve ayırt edici özelliklerini vurgular. Cephe, izleyiciden duyusal, estetik ve algısal tepkiler alır ve görsel bir bileşen olarak hizmet eder. Belirli bir zaman diliminden belirli bir uygarlığı temsil eden tarihi bir anıt olduğundan, belirli bir dönemin ve konumun işaretleri ve sembolleri olarak hizmet eden bir dizi duyusal çağrışım taşır. Bu çalışma, aydınlatma konusuna Fas'ın bağlamında, tarihi mekanlarına özel bir vurgu yaparak odaklanacaktır. Bu makalenin amacı, kültürel ve miras alanlarının aydınlatılması için özel gereklilikleri vurgulamak ve aynı zamanda bu tür yerlerde tasarımın önemli bir unsuru olarak aydınlatmanın önemini vurgulamaktır. Ek olarak, makale Fas'ta bir vaka çalışması yürütmek için bir metodoloji sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ilk aşaması, tarihi mekanlarda dış aydınlatma endüstrisinin kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma daha sonra, özellikle UNESCO tarafından belirlenenler olmak üzere çeşitli yerlerden örnekleri kapsayan, tarihi öneme sahip Fas mimari simge yapılarında kullanılan aydınlatma sistemlerine odaklanacaktır. Sonuç aşamasında, ilgilenilen yer olarak Volubilis seçilerek bir vaka çalışması yürütülecektir. Bu seçimin ardındaki mantık iki yönlüdür: birincisi, stratejik konumu nedeniyle ve ikincisi, UNESCO tarafından belirlenmiş bir tarihi alan statüsü nedeniyle. edildiğinden Volubilis sit alanı olarak seçilecektir.
Özet (Çeviri)
Illumination is a fundamental requirement for human beings. Numerous advancements have transpired within the realm of illumination after the creation of the incandescent light bulb. The significance of lighting applications has grown in relation to the perception of urban silhouettes and the aesthetic and functional requirements of natural and cultural landscape elements. The use of light serves to differentiate the physical arrangement of a heritage monument's facade and accentuates its distinctive characteristics. The facade elicits the viewer's sensory, aesthetic, and perceptual responses and serves as a visual component. It conveys a range of sensory connotations that serve as markers and symbols of a specific era and location, as it is a heritage monument that represents a particular civilization from a distinct period. This study will concentrate on the topic of lighting within the context of Morocco, with a particular emphasis on its heritage sites. This article aims to emphasize the specific requirements for illuminating cultural and heritage sites while also underscoring the importance of lighting as a crucial design element in such locations. Additionally, the article aims to present a methodology for conducting a case study in Morocco. The initial phase of this study aims to offer a comprehensive analysis of the outdoor lighting industry in heritage locations. The study will subsequently center on the illumination systems employed in Moroccan architectural landmarks of heritage significance, encompassing instances from diverse localities, particularly those that have been designated by UNESCO. In the concluding stage, a case study shall be conducted, with Volubilis selected as the site of interest. The rationale behind this selection is twofold: firstly, due to its strategic location, and secondly, its status as a UNESCO-designated heritage site.