A postcolonial comparative study on African identity in Joseph Conrad's Heart of Darkness, Jean Marie Gustave Le Clézio's Onitsha and Chinua Achebe's things fall apart
Joseph Conrad'ın Karanlığın Kalbi, Jean Marie Gustave Le Clézio'nun Onitsha ve Chinua Achebe'nin parçalanma eserlerinde Afrika kimliği üzerine postkolonyal karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 823857
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, üç etkili edebi eserin çeşitli kültürel ve tarihsel perspektiflerden kapsamlı bir karşılaştırmasını sunmaktadır. Temalar arasında ahlaki yozlaşma, insan doğasının karanlık yüzü ve sömürgeciliğin korkunç etkileri yer almaktadır. Joseph Conrad, Jean Marie Gustave Le Clézio ve Chinua Achebe postkolonyal edebiyatın en tartışmalı figürleri arasındadır ve eserleri postkolonyal çalışmaların gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Bu eserler, çeşitli ortamlar, karakterler ve anlatım teknikleri aracılığıyla sömürge hâkimiyetinde kimliğin karmaşıklığını incelemektedir. Bir bütün olarak ele alındıklarında sömürgeciliğin etkilerini, kültürel özgünlük için verilen mücadeleleri ve uyumlu bir postkolonyal kimlik için süregelen arayışları ortaya koymaktadırlar. Kültürel yerinden edilme, kimlik krizleri ve gelenek ile değişim arasındaki çatışma temalar arasındadır. Bu yazarların eserlerinde açıkça görüldüğü üzere, sömürgecilik, daha önce sömürgeleştirilmiş insanların psikolojisinde, kültüründe ve kimliğinde kalıcı izler bırakmıştır. Kurts, Fintan ve Okonkwo karakterleri, sadece kendi kültürlerine değil, kendi benliklerine de yabancılaşarak gerçek kimlikleriyle bağlarını kopardıkları için bu mücadeleyi örneklemektedir. Karanlığın Yüreği'ndeki Avrupamerkezci ve Onitsha'daki Afromerkezci kimlik oluşumunun aksine, Achebe'nin Parçalanma romanında kozmopolit kimlik oluşumu kültürler arasında barış ve uyum içinde iletişim ve etkileşim sunar. Sömürge sonrası ülkeler sömürge yönetiminin etkileriyle uğraşırken, bu romanlar toplu olarak sömürge sonrası kimliğin karmaşıklığını göstermektedir. Özetle, bu çalışma Karanlığın Yüreği, Onitsha ve Parçalanma'da bu ideolojik perspektifler aracılığıyla kimlik oluşumunun nasıl ve ne ölçüde sınırlı ve nesnellikten uzak olduğunu, dolayısıyla Afrika gerçekliğine dair yanlış bir vizyon yarattığını ve kimliğin parçalanmasına yol açtığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a thorough comparison of three influential literary works from various cultural and historical perspectives. Themes include moral corrosion, the dark side of human nature, and the terrible effects of colonialism. Joseph Conrad, Jean Marie Gustave Le Clézio, and Chinua Achebe are among the most controversial figures in postcolonial literature, and their works have significantly contributed to the development of postcolonial studies. These works explore the complexities of identity in colonial dominance through a variety of settings, characters, and narrative techniques. They demonstrate the effects of colonialism, the fights for cultural authenticity, and the ongoing search for a cohesive postcolonial identity when taken as a whole. Cultural displacement, identity crises, and the conflict between tradition and change are among the themes. As it is clearly seen in the works of these writers, colonialism has left lasting traces in the psychology, culture, and identity of the formerly colonized people. The characters of Kurts, Fintan and Okonkwo exemplifies this struggle, as they become a stranger not only to their own culture but also to their own self, losing touch with their true identity. Contrary to the Eurocentric formation of identity in Heart of Darkness and the Afrocentric formation of identity in Onitsha, the formation of Cosmopolitan identity in Achebe's Things Fall Apart offers communication and interaction across cultures in peace and harmony. As postcolonial countries deal with the effects of colonial rule, these novels collectively illustrate the complexities of postcolonial identity. To sum up, this study examines how and to what extent the formation of identity through these ideological perspectives in Heart of Darkness, Onitsha, and Things Fall Apart is limited and far from objectivity, thus creating an improper vision of the African reality and leading to the fragmentation of identity.