Moda konfeksiyon ilişkisi çerçevesinde haute coutureden konfeksiyona geçiş uygulamaları
In the contex of fashion and ready-to-wear, applications of transition from haute couture to ready-to-wear
  1. Tez No: 82392
  2. Yazar: S. SUAT GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKİ ALPAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Birinci bölümde sanat ve sanatçının tanımı yapılarak insanlığın varoluşuyla başlayıp günümüze ulaşan gelişim çizgisinde amacı, aracın ve gerekliliği ile hayata olan katkısı ele alınmış, ayrıca toplumların gelişimiyle karşılıklı etkileşim içinde bulunan sanata artan ilginin sonucu olarak özgün sanat yapıtlarının çoğaltılması, buradan hareketle endüstrideki gelişimle gündeme gelen endüstri tasarımcısı ve onun ürününün çoğaltılması incelenmiştir. İkinci bölümde Rönesans ve Fransız Devriminin getirdiği köklü kültürel değişiliklerin sonuçlarından moda olgusunun gelişimi, haute couture öncülüğünde güçlü moda akımlarının geniş kitlelere yansımasıyla gereği duyulan modaya uygun giysilerin çoğaltılması, giysi tasarımcısının rolü, sanatçı, modacı ve endüstri tasarımcısı ile niteliklerinin karşılaştırılması konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde haute couture'den konfeksiyona uyarlaması yapılacak modellerin seçimi, farklı uygulamalara ilişkin örneklerle bunların niteliklerinin karşılaştırılması yer almaktadır. Sonuç bölümünde ise haute couture'den hazırgiyim sektörüne uzanan çizgide bugün haute couture'ün yeri, hazırgiyimde nitelikli eleman, teknoloji ve üretim tekniklerinin büyük önemi vurgulanmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part, the contribution of art and artist to life and their means, purpose and necessity along the civilization have been defined through identifying art and artist. Besides, as a result of waxed interest to art in interactive relation with the progress in societies, multiplication of the unique work of art and thus, the industrial designer and the multiplication of his/her art which have been created by the advanced industrial technique have also been examined. In the second part, with reference to the fundamental cultural changes of the Renaissance and the French Revolution, the progress of phenomenon of fashion, the multiplication of the pieces of custome that are suitable to the required fashion forms by means of the reflections of the influential fashion trends upon the masses of people under the leadership of Haute Couture, the role of custome designer, the comparison of the qualities of artist and industrial designer have been examined. In the third part, the selection of the models for reproduction from the Haute Couture to ready-to-wear, the examples concerning to the different applications and their qualities have been discussed. In the conclusion, the great importance of the role of the today's Haute Couture in the line stretching from the past Haute Couture to the present sector of the confection, the qualified personnel in the sector, technology and advanced production techniques have been emphasized. V