Study of the relationship between change in steroid hormones levels and risk of coronary heart disease in women
Kadınlarda steroid hormon düzeylerindeki değişiklik ile koroner kalp hastalığı riski arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 823930
  2. Yazar: RASOOL TURKI ABDULHASAN ALKJM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kardiyovasküler hastalık (KVH) kadınlarda önde gelen ölüm nedeni olsa da, epidemiyolojik araştırmalar, erkeklerle karşılaştırıldığında kadınların menopozdan önce KVH'ye yakalanmaktan nispeten korunduğunu ortaya koymaktadır. Kadınlar kardiyovasküler hastalığı erkeklerden yıllar sonra yaşarlar ve bu durumu kendi yaşlarındaki erkeklerden daha az yaşarlar. Çalışma, kadınlarda steroid hormon seviyelerindeki değişim konsantrasyonunu ve koroner kalp hastalığı riskini ve bazı biyokimyasal belirteçleri ölçmeyi amaçladı. Bu çalışmada, steroid hormon seviyelerindeki değişiklikleri ve diğer kimyasal parametrelerin geri kalanını yorumlama gerekliliklerini karşılayan sonuçlara ulaşmak için, sağlıklı 140 kadın (kontrol olarak) ve koroner arter hastalığı olan 20 yaşındaki hastalardan örnekler alındı. 20 yaş üzeri olan 70 kadın kontrol grubu, sağlıklı kadınlar kontrol grubu (70) olarak seçildi. Cinsiyete göre bir hasta grubuna (koroner kalp hastalığı) ayrıldılar. Hasta ve sağlıklı gruplar (kontrol grubu) olmak üzere iki grup olarak seçilmiştir. Çalışmada değişkenler arasındaki ortalamalara ve farklılıklara ulaşmak için istatistiksel analizler kullanılmıştır. Sonuçları bulmak için SPSS 25 testi, bunun için t-testi kullanıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında yaş anlamlıydı. Bu, yaşlı kadınların kalp hastalığı geliştirme olasılıklarının daha yüksek olduğunu açıklar. Ağırlık açısından, hasta grubu ile kontrol grubu arasında net bir fark yoktu. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında BKİ ortalamaları arasında açık farklar vardı. Çalışmaya kalp hastalığı olan veya troponin düzeylerinde sorun yaşayan kadınlar dahil edildiğinden, hasta grubu ile çalışmamızdaki kadın grubu arasında belirgin istatistiksel farklılıklar vardı. Anter, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hastaların troponin ortalamaları arasında belirgin farklılıklar olduğu anlamına gelir. Kalp hastalığı olan kadınlarda testosteron ve E2 düzeylerinin belirgin bir şekilde düşüşe doğru değişmesi, bu hormonların konsantrasyonlarındaki azalmaya yönelik değişikliklerin hastalığın takibinde faydalı olabileceğini veya bu hormonları uyaran besinlerin veya tedavilerin kullanılabileceğini göstermektedir. Kadınlarda kalp rahatsızlıklarının artmasının nedeni. Yağlarla ilgili olarak, sonuçlar, kalp hastalığı olan veya kalp parametrelerinde sorun yaşayan kadınlarda kolesterol ve trigliserit konsantrasyonlarının önemli ölçüde arttığını gösteriyor; bu da klinik olarak kalp sorunu olan kişilerin yağlardan kaçınması gerektiğini açıklıyor. Hemoglobin çalışmamızda klinik olarak anlamlı bir değişiklik göstermedi. Beyaz kan hücrelerinin yanı sıra çalışmanın sonuçları yorumlanırken klinik olarak anlamlı değildi. ESR'ye gelince, hasta grubunun sonuçları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında seviyeleri yükseldiğinden, çalışmanın sonuçları açıkça istatistiksel önemi gösterdi. Çalışmamızla ilgili olarak kontrol grubu ile sonuçları karşılaştırdığımızda glukoz sonuçlarında istatistiksel olarak fark yoktu. Karaciğer enzimleri GOt ve GPT konsantrasyonları, sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırıldığında çalışmada önemli ölçüde ve net bir şekilde değişti, bu da karaciğer enzimlerini kontrol etmenin kalp sorunları yaşayan kadınlar için çok önemli olduğunu gösteriyor. Bu alanda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Even though cardiovascular disease (CVD) is the leading cause of death in women, epidemiologic research reveals that, in comparison to males, women before menopause are comparatively protected from acquiring CVD. Women experience cardiovascular disease years later than men do, and they experience the condition less frequently than men their age. The study aimed to measure the concentration of change in the levels of steroid hormones and the risk of coronary heart disease in women and some biochemical markers. In this study, and in order to reach results that meet the requirements for interpreting changes in the levels of steroid hormones and the rest of the other chemical parameters, 140 samples of women healthy (As controls) and patients with coronary artery disease, aged 20 and over, were selected as a control group (70) and healthy women as a control group (70). They were divided according to sex into a group of patients (coronary heart disease). Disease and healthy groups (controls group) two groups. By statistical analysis was used in order to reach the averages and differences between the variables in the study. The SPSS 25 test was used to find the results, and the t-test was used for that. The age was signifcant when compared to controls group. This explains that the older women are, the more likely they are to develop heart disease. As for weight, there were no clear differences between the patient's group and the control group. There were clear differences between the averages for BMI when compared to the control group. Because the study included women who suffer from heart disease or have a problem with troponin levels, there were clear statistical differences between the patients' group and the women's group in our study. Anther means, there were clear differences between the troponin averages for the patients when compared to the control group. The levels of testosterone and E2 changed clearly towards the decline in women with heart disease, which indicates that the changes towards the decrease in the concentrations of these hormones can be beneficial in following the disease, or that nutrients or treatments that stimulate these hormones can be the cause of the increase in heart disorders in women. With regard to fats, the results indicate that the concentrations of cholesterol and triglycerides have risen significantly in women with heart disease or those who suffer from problems in heart parameters, which explains clinically that people who have heart problems should avoid fats. Hemoglobin did not significantly change clinically significant in our study. As well as for white blood cells were not clinically significant when interpreting the results of the study. As for ESR, the results of the study clearly indicated the statistical importance, as its levels rose when comparing the results of the patient's group with the control group. There was no statistical difference in the results of glucose when comparing the results with the control group in relation to our study. The concentrations of liver enzymes GOt and GPT changed significantly and clearly in the study when comparing the results to the control group, which indicates that checking liver enzymes is very important for women who suffer from heart problems. More studies are needed in this field.